Czechy opróżniają zbiorniki retencyjne na Odrze. Poziom wody na Opolszczyźnie może się podnieść

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dla województwa opolskiego, które dotyczy rzeki Odry. Meteorolodzy prognozują, że stany alarmowe nie zostaną tam przekroczone, jednak sytuacja może się zmienić, ponieważ Czesi zaczęli opróżniać zbiorniki retencyjne.
Zobacz wideo

"Gdyby nie było zbiorników retencyjnych, na ulicach Ostrawy, a prawdopodobnie także Bogumina, w czwartek byłoby znacznie więcej wody" - pisze czeski denik.cz, informując, że służby odpowiedzialne za gospodarkę wodną dorzecza Odry zaczęły odprowadzać wodę z zapór, aby stworzyć wystarczające rezerwy. 

Czesi zrzucają wodę ze zbiorników na Odrze. Zagrożenie III stopnia na Opolszczyźnie jest możliwe?

Zrzut wody z zapór na Odrze w Czechach może mieć wpływ na wysokość wody na polskim odcinku tej rzeki. W piątek rano wysoka woda dotarła do Kędzierzyna-Koźla - stan wody w tym mieście przekroczył stan ostrzegawczy o sześć centymetrów. W Krapkowicach sytuacja jest poważniejsza - tam poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy o 41 cm.

Polsat News informuje, że w sobotę wysoka fala dotrze także do Opola. Z przewidywań meteorologów wynika, że stan ostrzegawczy zostanie tam przekroczony o 30 cm. Prognozy te mogą się jednak zmienić, w zależności od tego, ile wody zostanie zrzucone w Czechach. Opróżnianie zbiorników retencyjnych na czeskiej Odrze może spowodować, że na Opolszczyźnie zostanie przekroczony stan alarmowy.