Czechy opróżniają zbiorniki retencyjne na Odrze. Poziom wody na Opolszczyźnie może się podnieść

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dla województwa opolskiego, które dotyczy rzeki Odry. Meteorolodzy prognozują, że stany alarmowe nie zostaną tam przekroczone, jednak sytuacja może się zmienić, ponieważ Czesi zaczęli opróżniać zbiorniki retencyjne.

"Gdyby nie było zbiorników retencyjnych, na ulicach Ostrawy, a prawdopodobnie także Bogumina, w czwartek byłoby znacznie więcej wody" - pisze czeski denik.cz, informując, że służby odpowiedzialne za gospodarkę wodną dorzecza Odry zaczęły odprowadzać wodę z zapór, aby stworzyć wystarczające rezerwy. 

Czesi zrzucają wodę ze zbiorników na Odrze. Zagrożenie III stopnia na Opolszczyźnie jest możliwe?

Zrzut wody z zapór na Odrze w Czechach może mieć wpływ na wysokość wody na polskim odcinku tej rzeki. W piątek rano wysoka woda dotarła do Kędzierzyna-Koźla - stan wody w tym mieście przekroczył stan ostrzegawczy o sześć centymetrów. W Krapkowicach sytuacja jest poważniejsza - tam poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy o 41 cm.

Polsat News informuje, że w sobotę wysoka fala dotrze także do Opola. Z przewidywań meteorologów wynika, że stan ostrzegawczy zostanie tam przekroczony o 30 cm. Prognozy te mogą się jednak zmienić, w zależności od tego, ile wody zostanie zrzucone w Czechach. Opróżnianie zbiorników retencyjnych na czeskiej Odrze może spowodować, że na Opolszczyźnie zostanie przekroczony stan alarmowy.

Więcej o:
Komentarze (101)
Czechy opróżniają zbiorniki retencyjne na Odrze. Poziom wody na Opolszczyźnie może się podnieść
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 65 razy 55

  Ciężko winić Czechów za to, że pomyśleli, zbudowali i dziś eksploatują zgodnie z przeznaczeniem.
  Ale my też mamy się czym pochwalić! W tym czasie zbudowaliśmy Świątynię Opatrzności, lotnisko w Radomiu i utrzymaliśmy przy życiu nierentowne kopalnie i stocznie :)

 • falbor

  Oceniono 25 razy 21

  Ale bez obaw, p.premier wysłał już nasz flagowy lotniskowiec ORP L.Kaczyński w górę Odry! W razie potrzeby przywoła on Czechów do porządku ;)

 • maciejwscieklica

  Oceniono 20 razy 14

  brawo !
  Czesi maja retencje od zawsze
  my, tzn. Niemcy tez mieli
  my teraz, nie dość, że retencji nie mamy
  to Mierzeje sobie przekopiemy
  a zamiast zbiorników rentencyjnych modlitwy wzniesiemy

 • jagra2909

  Oceniono 12 razy 10

  Skoro zamiast polderów lub zbiorników retencyjnych zbudowaliśmy sobie bazylikę w Licheniu, to mamy gdzie się modlić o ustanie opadów.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 12 razy 10

  Chyba nie tylko na Odrze, ale też na jej prawobrzeżnym dopływie Ostravice, która ma źródła w Beskidach Śląsko-Morawskich.
  I słusznie czynią...zapobiegliwie.

 • a.k.traper

  Oceniono 11 razy 9

  Przed chwilą w TVP Info była informacja z Krakowa, zapewniali że trzymają kciuki za mieszkańców a B. Szydło osobiści nawiedza południową Polskę, nie wiadomo czy S. Dziwisz ciągle się modli o pogodę czy nie?

 • ubrana_prawda

  Oceniono 12 razy 8

  Czesi mogą spuszczać wodę ze zbiorników retencyjnych, my w klozetach. Ale za to jaki przekop będziemy mieli ! Przez mierzeję !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX