Wybory do europarlamentu 2019. RCB: Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP). Dotyczy on bezpieczeństwa teleinformatycznego i obowiązuje od 23 maja od godz. 22:00 do 27 maja do godz. 16:00 na terenie całego kraju.
Zobacz wideo

Drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) został ogłoszony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni w związku z organizacją wyborów do Europarlamentu. Podobne zarządzenie. wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP, podpisano także podczas organizacji lutowej konferencji bliskowschodniej i Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. 

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP

O wprowadzeniu w życie stopnia alarmowego BRAVO-CRP poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. BRAVO-CRP to drugi z czterech stopni alarmowych dotyczących zagrożenia w cyberprzestrzeni. Jego wprowadzenie umożliwia ustawa o działaniach antyterrorystycznych, która mówi, że kiedy występuje zagrożenie wydarzeniem terrorystycznym lub atak terrorystyczny, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE lub DELTA. Osobą uprawnioną do wprowadzania tego typu stanów alarmowych jest Prezes Rady Ministrów. 

W czasie, w którym obowiązuje drugi stopień alarmowy, czyli BRAVO-CRP, administracja publiczna prowadzi wzmożony monitoring stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, m.in. poprzez weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej i sprawdzenie dostępności usług elektronicznych. 

"Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Więcej o: