Śląskie. Zapora w Wilkowicach może się zawalić. Kilku mieszkańców odmówiło ewakuacji

W czwartek 23 maja władze gminy Wilkowice podjęły decyzję o konieczności ewakuacji mieszkańców 30 gospodarstw znajdujących się poniżej wadliwej zapory na potoku Wilkówka. Ewakuacja ta miała dotyczyć ok. 80 osób, jednak siedem z nich odmówiło opuszczenia swoich domów.
Zobacz wideo

- Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Powiedzieli, że w razie czego wyjdą na wyższe kondygnacje, ewentualnie się ewakuują - w rozmowie z Polsat News powiedział wójt Wilkowic Janusz Zemanek.

Wilkowice. Trwa wypompowywanie wody z zapory na potoku Wilkówka. Pogoda się poprawia 

Decyzję o ewakuacji części mieszkańców Wilkowic podjęto podczas czwartkowego posiedzenia sztabu kryzysowego, w czasie którego wysłuchano opinii ekspertów z Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie". Zagrożenie dla mieszkańców Wilkowic stanowi wadliwa zapora, którą wybudowano zaledwie kilka lat temu, a która może ulec zniszczeniu w wyniku ulewnych deszczy nawiedzających południe Polski. Strażacy muszą wypompować wodę ze zbiornika zapory, aby się nie zawaliła.

Sytuacja w Wilkowicach powoli się poprawia. W tej części województwa śląskiego przestało padać, a całonocna praca trzech motopomp umożliwiła obniżenie lustra wody w zbiorniku o około pół metra. Wójt Wilkowic Janusz Zemanek zaznaczył jednak, że aby było bezpiecznie, konieczne jest obniżenie lustra wody o kolejne sześć metrów. Wypompowywanie wody ze zbiornika "Wilkówka" jest procesem czasochłonnym, ponieważ zbytni pośpiech mógłby spowodować uszkodzenie zapory.

Więcej o:
Komentarze (66)
Śląskie. Zapora w Wilkowicach może się zawalić. Kilku mieszkańców odmówiło ewakuacji
Zaloguj się
 • zalogujsie00

  Oceniono 17 razy 13

  Wadliwy projekt czy wykonanie?
  Gdzie był sprawdzający lub inspektor nadzoru inwestorskiego?
  O ile to prawda.....

 • tom_aszek

  Oceniono 18 razy 12

  "Zagrożenie dla mieszkańców Wilkowic stanowi wadliwa zapora, którą wybudowano zaledwie kilka lat temu,"

  ... a która okazała się wadliwa dopiero gdy zaczęła naprawdę być potrzebna?
  A jakiś nadzór budowlany przedtem, jakieś coroczne kontrole stanu technicznego, końcowy odbiór techniczny inwestycji?

  "Strażacy muszą wypompować wodę ze zbiornika zapory, aby się nie zawaliła. (...) Wypompowywanie wody ze zbiornika "Wilkówka" jest procesem czasochłonnym, ponieważ zbytni pośpiech mógłby spowodować uszkodzenie zapory."

  Nie można spuścić choć części wody normalnie?

 • indan

  Oceniono 15 razy 11

  Powinno być podane do publicznej wiadomości kto tą zaporę projektował, i kto budował, żeby już więcej takich ludzi nie zatrudniać.

 • kemor234

  Oceniono 22 razy 10

  No tak.
  Pis nie zrobił nic w zakresie ochrony p/powodziowej. Nie licząc powołania bodajże Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie". Kupiono im zdaje się ok 200 samochodów terenowych i "wyposażono w doskonale opłacanych fachowców". I po co? I na co? Skoro niczego nie zrobili, to chociaż pokrytykują ...
  Poprzedni rząd robił, więc trzeba to natychmiast zdeprecjonować.
  Jak ludzie wytkną "rządzącym" bezczynność, to możną będzie znowu uderzyć w PO ...

 • w12121

  Oceniono 18 razy 10

  Budowana zgodnie ze staropolska maxyma "jakos to bedzie - zmiescisz sie smialo"

 • dziadekjam

  Oceniono 22 razy 10

  Czyżby ta zapora nie posiadała śluz upustowych obniżających w razie potrzeby lustro wody w zbioęnbiku? Zaprojektowanie zapory bez śluz upustowych, to wirtuozeria:-)

 • Jan Bemke

  Oceniono 12 razy 8

  Wygląda na to że pierwszy raz deszcz spadł w tym regionie,

 • xymeon

  Oceniono 6 razy 4

  Podziękować władzy za skuteczną ochronę przeciwpowodziową. Mieli 4 lata i nie zrobili NIC! Założę się, że przed 4-5 latami było podobnie i tak w kółko się powtarza co kilka lat, więc władze od dawna wiedziały o tym problemie i nie zrobiły NIC!

 • meki_majcher

  Oceniono 12 razy 4

  Byle wytrzymała do niedzieli. W poniedziałek może się walić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX