Deszcze i powodzie. Wciąż niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia III stopnia dla czterech województw

Południe Polski wciąż zmaga się z trudną sytuacją powodziową. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia III stopnia dla czterech województw - podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.
Zobacz wideo

Intensywne opady deszczu, które nie ustają od kilku dni, przyczyniają się do ciągłego podnoszenia się poziomu rzek. Już na czterdziestu wodowskazach, głównie w dorzeczu Wisły, przekroczone zostały stany alarmowe. Sytuacja jest najtrudniejsza w Małopolsce oraz na Śląsku. 

IMGW ostrzega przed powodziami. Woda wzbiera na Wiśle, Odrze i Warcie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia hydrologiczne. Zagrożenie III stopnia prognozuje się dla województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego, z kolei II stopnia - dla województw śląskiego i opolskiego. Ostrzeżenia te dotyczą przede wszystkim rzeki Wisły, Odry oraz zlewni głównej Warty i jej dopływów. 

Powodzie i podtopienia na południu kraju. W Krakowie przez Wisłę przepływa fala kulminacyjna

Alarmy powodziowe w Małopolsce obowiązują w dziewięciu powiatach, ośmiu gminach i w trzech miastach: w Krakowie, Tarnowie i w Oświęcimiu. W nocy w stolicy Małopolski umacniano wał rzeki Serafy, przez który przelewała się woda. Od godziny 8:00 do popołudnia przez Kraków będzie przepływać fala kulminacyjna na Wiśle. Według specjalistów poziom tej rzeki nie powinien przekroczyć 6 metrów. Bulwary wiślane zabezpieczono specjalnymi zaporami.

W ciągu ostatniej doby na południu Polski straż pożarna interweniowała 2 tysiące razy. Najwięcej interwencji odbyło się w powiatach: krakowskim, wielickim, wadowickim i oświęcimskim. W samej Małopolsce podtopione zostało ponad 300 budynków.

Trudna sytuacja hydrologiczna na południu. W Krakowie kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego

O godzinie 9:00 w Krakowie ma odbyć się kolejne posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Mają wziąć w nim udział premier, członkowie rządu, a także wojewodowie tych województw, w których zagrożenie powodziowe jest najwyższe. 

- Zapraszam jutro na 9:00 na spotkanie sztabu wszystkich państwa, wszystkich wojewodów - wojewodę małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego w związku z przewidywanymi falami kulminacyjnymi w nocy"- powiedział podczas wieczornego posiedzenia sztabu premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o: