Protest osób niepełnosprawnych w Warszawie. "Nie kupicie naszych głosów"

W czwartek w Warszawie protestowały osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Manifestujący odczytali m.in. trzy listy - do Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego oraz Marka Kuchcińskiego. Protest poparli m.in. Joanna Scheuring-Wielgus czy Michał Boni.
Zobacz wideo

Kilkaset osób przeszło w czwartek ulicami Warszawy. Protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów rozpoczął się w południe pod Pałacem Prezydenckim. Podczas pierwszych przemówień głos zabrały osoby niepełnosprawne i ich rodzice.

Na miejscu była Wanda Traczyk-Stawska, 92-letnia kombatantka, która podczas zeszłorocznego protestu pod Sejmem przekazała manifestującym maskotkę - pluszową małpkę, mówiąc "Pilnujcie tej małpki. Na niej jest pamięć Powstania Warszawskiego".

Protest niepełnosprawnych w Warszawie. "Kłamca, kłamca" pod Pałacem Prezydenckim 

Uczestnicy protestu odczytali pod Pałacem Prezydenckim list do prezydenta Andrzeja Dudy, który wcześniej obiecywał im pomoc.

Protestujący krzyczeli: "Panie prezydencie, wszyscy są równi wobec prawa", "Kłamca, kłamca!". "Są też gorzkie słowa pod adresem Pierwszej Damy: Spotkała się z nami i nie pomogła nam" - donosi Tomasz Setta z TOK FM.

Manifestujący chcieli, żeby wyszedł do nich Andrzej Duda, ale tak się nie stało. - Panie prezydencie, zaufaliśmy panu przed wyborami, ale zawiódł pan nasze zaufanie. Nie było pana stać na wywiązanie się z obietnic - mówiła jedna z uczestniczek protestu.

Manifestujący mieli ze sobą transparenty z napisami: "Rząd PiS - zero empatii", "Niepełnosprawni - niepełnoprawni, "Gdzie prawo, gdzie sprawiedliwość". Rozdają też wlepki z hasłami: "Dzieci gorszego Boga?", "Rząd nie wie z kim zadarł", "Walka trwa", "Nie kupicie naszych głosów".

Protest niepełnosprawnych. Manifestujący odczytali list do Morawieckiego

Przed godziną 13 protestujący rozpoczęli przemarsz ulicami Warszawy. Przeszli Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi przed siedzibę kancelarii premiera. Tam również odczytany został list, tym razem do Mateusza Morawieckiego.

- Jesteśmy oburzeni, że 4 dni przed protestem, a 7 dni przed wyborami przypomniało się panu o potrzebach niepełnosprawnych - odnieśli się manifestujący do obietnicy Mateusza Morawieckiego, aby za kilka miesięcy osoby niepełnosprawne niezdolne do samodzielnego funkcjonowania i pracy powyżej 18. roku życia otrzymywały najprawdopodobniej 500 zł dodatku. - Ta propozycja jest nieprecyzyjna, niejasna i mało konkretna. Naszym zdaniem kwota 500 zł powinna być dodana do renty socjalnej natychmiast. W podsumowaniu kwota renty socjalnej wynosiłaby 1435 zł - dodała Iwona Hartwich.

Niepełnosprawni proszą o zniesienie zakazu wstępu do Sejmu

Ostatnim punktem protestu było przejście Alejami Ujazdowskimi i ulicą Jana Matejki przed gmach Sejmu, gdzie przemówienia były kontynuowane. Tam przeczytano list do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Poproszono go m.in. o zdjęcie zakazu wstępu do Sejmu, który nałożono na 11 osób strajkujące w 2018 roku. Obowiązuje on do 27 maja 2020 roku.

Pod Sejmem również jedna z mam przedstawiła krótki spektakl teatralny, który pokazywał, jak trudne jest życie osoby niepełnosprawnej oraz jej opiekuna.

Protest niepełnosprawnych wspierają politycy opozycji

Wśród wspierających protest polityków byli m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Danuta Huebner i Michał Boni, kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

Na miejscu jest także Marek Plura, sam niepełnosprawny, kandydujący z list KE z Górnego Śląska. "Dlaczego na tuczniki i krowy jest, a na nas nie ma?" - pyta na Twitterze Plura.

Protestujący o propozycji Morawieckiego

Zapytaliśmy protestujących, co sądzą o obietnicy premiera Mateusza Morawieckiego. - Myślę, że strach zajrzał w oczy i się obiecuje teraz, byle by obiecać - powiedziała Dorota Zawadzka, znana jako superniania. - To jest hasło, nikt dokładnie nie wie, na czym to ma polegać - powiedział inny uczestnik protestu. 

Całe wideo dostępne jest poniżej.

Czytaj też: Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie znów wychodzą na ulice. "Chciałbym usłyszeć słowo przepraszam"

Zobacz wideo
Więcej o: