Ulewne deszcze i podtopienia. Strażacy interweniowali 1725 razy. Wysoki stan rzek na południu

W 21 miejscach w Polsce przekroczone są stany alarmowe. Chodzi o rzeki w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim i dolnośląskim. W 86 miejscach zostały przekroczone stany ostrzegawcze - tak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej.
Zobacz wideo

Ze względu na nawałnice, które przeszły przez Polskę w środę, strażacy musieli interweniować 1725 razy - powiedział IAR rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Najczęściej interweniowano w województwach podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Tylko od 24:00 do 5:00 w czwartek strażacy wyjeżdżali do interwencji koniecznych z powodu ulewnego deszczu 170 razy. Od wtorku interweniowali ponad łącznie 3 tysiące razy. 

Ulewne deszcze i podtopienia. W interwencjach straży pożarnej pracowało wczoraj 10 tysięcy osób

W czasie interwencji funkcjonariusze straży pożarnej usuwali powalone drzewa, zabezpieczali zniszczone budynki, patrolowali i zabezpieczali wały przeciwpowodziowe oraz wypompowywali wodę z zalanych ulic. W interwencjach w całym kraju brało udział ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Deszcze zalały w środę ok. 1100 budynków. Konieczna była ewakuacja 49 osób.

Paweł Frątczak poinformował IAR, że strażacy wciąż pracują  w miejscowości Izbiska w województwie podkarpackim. Umacniają tam i naprawiają groblę, której uszkodzenie spowodowało rozlanie się wody na okoliczne tereny mieszkalne i rolnicze. Funkcjonariusze straży pracują także w gminie Wojciechów w województwie lubelskim, gdzie we wtorek 21 maja przeszła trąba powietrzna. W miejscowościach Palikije Pierwsze, Cyganówka i Stasin uszkodzonych zostało 120 budynków w tym 42 mieszkalne. Poszkodowana została jedna osoba.

Stan rzek niepokojąco wysoki. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne II i III stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał liczne ostrzeżenia hydrologiczne. Poziom rzek w trzech województwach (podkarpackie, małopolskie, śląskie) przekroczył stan alarmowy. Chodzi przede wszystkim o zlewnie Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka w województwie podkarpackim oraz górną Odrę i zlewnie jej odpływów w województwie śląskim. Stan rzek jest powyżej stanów ostrzegawczych w kolejnych czterech województwach - dolnośląskim (zlewnie dopływów Odry środkowej), opolskim (lewostronne dopływy Odry środkowej), świętokrzyskim (zlewnie Nidy, Czarnej Koprzywianki i Kamiennej) i lubelskim (zlewnie Wieprza oraz Bugu). Meteorolodzy apelują o ostrożność. 

Więcej o: