Debata o mediach "Gazety Wyborczej". Media publiczne "trzeba zaorać, zamknąć i zapomnieć"

- Trzeba zaorać, zamknąć i po prostu zapomnieć. Tego się nie da odbudować w tej formie - powiedziała o mediach publicznych Dorota Warakomska podczas debaty "Gazety Wyborczej" FREE WORLD FREE PRESS.

Dzień przed przyznaniem European Press Prize Award, nagrody nazywanej europejskim Pulitzerem, "Gazeta Wyborcza" w swojej warszawskiej siedzibie zorganizowała debatę FREE WORLD FREE PRESS. Jej tematem była przyszłości mediów i dziennikarstwa. 

"Trzeba zaorać i zapomnieć"

Podczas pierwszego panelu zatytułowanego "Przyszłość mediów publicznych w Polsce", który prowadzony był przez Michała Nogasia, poruszono temat sytuacji polskich mediów publicznych, przede wszystkim - Telewizji Polskiej.

- Żaden rząd nie był wolny od pokusy żeby wykorzystać telewizję publiczną, ale to co się dzieje teraz, jest czymś tak absurdalnym, że aż trudno sobie wyobrazić, co będzie po - stwierdziła Dorota Warakomska. - Nie wyobrażam sobie, żeby w mediach publicznych został ktokolwiek, kto ma kręgosłup i może patrzeć w lustro, a jednocześnie przykłada do tego, co się teraz dzieje, rękę - dodała. Zaznaczyła jednocześnie, że dziś prawdziwe media publiczne to produkcje braci Sekielskich, "Gazety Wyborczej" czy portalu OKO.press, bo to właśnie te media są finansowane przez publiczność.

Justyna Dobrosz-Oracz stwierdziła, że telewizja publiczna "nie istnieje, została zaorana". - Telewizja publiczna nie liczy się z niczym i z nikim. Szczuje na ludzi, manipuluje faktami - argumentowała.

Na nieco inny problem zwrócił uwagę Tomasz Sekielski, który stwierdził, że telewizja publiczna jest telewizją rządową, która "jest tubą propagandową obozu władzy". - Problemem jest to, że gdybyśmy odcięli część propagandową, to nie ma, a przynajmniej ja sobie nie przypominam, programów, które mają cechę misyjności - podkreślił.

Krzysztof Luft stwierdził, że mimo wszystko "nie może być dobrego rozwoju demokracji bez mediów publicznych". Nie zgodził się z nim Tomasz Sekielski, według którego "budowanie wielkiej struktury z wymogami biurokratycznymi nie ma sensu".

- Trzeba zaorać, zamknąć i po prostu zapomnieć. Tego się nie da odbudować w tej formie - podsumowała Dorota Warakomska.

"Gazety i wolne media są dziś potrzebne jak nigdy"

W drugiej części spotkania, podczas panelu "Rola dziennikarstwa i wolnych mediów na świecie - wczoraj, dzisiaj i jutro", który poprowadziła Hanna Lis, dyskutowano m.in. o wyzwaniach, przed jakimi stoją współczesne media.

- Wszystkie nasze społeczeństwa stoją teraz przed zagrożeniem dezinformacji. Wyzwanie, które się pojawiło, jest związane z tym, w jaki sposób stawić temu czoła. Myślę, że jedynym antidotum jest utrzymanie zaufania między dziennikarzami i mediami a odbiorcami - stwierdził Harlan Mandel. 

Podobnego zdania był Jarosław Kurski. - Najlepszą formą obrony jest dobre dziennikarstwo. Gazety i wolne media są dziś potrzebne jak nigdy. Ludzie potrzebują poczucia identyfikacji, szczególnej relacji między redakcją a czytelnikami, ale potrzebują też wiarygodnej informacji i komentarza - zauważył.

Według Piotra Kraśki, dziennikarz powinien zwracać szczególną uwagę na fakty. - On jest od tego, żeby przedstawić fakty, których nie pofatygowali się przedstawić politycy - tłumaczył.

Jak zauważył Leszek Jażdżewski, media to czwarta władza "absolutnie nie z demokratycznego nadania". - Ta władza niedemokratyczna w swojej naturze jest niezbędna, żeby liberalna demokracja mogła funkcjonować - podkreślił.

Więcej na stronie internetowej "Gazety Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (209)
Debata o mediach "Gazety Wyborczej". Media publiczne "trzeba zaorać, zamknąć i zapomnieć"
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 43 razy 27

  Oczywiście, że zaorać. Ale najpierw, niech oddadzą 1,2 mld, które dostali z budżetu na szerzenie swojej tępej propagandy.
  Mogą zrobić ściepę, bo zarobki mają niezgorsze.
  Potem won.

 • def11

  Oceniono 38 razy 22

  Przed zaoraniem, rozliczyć władze TVP, instytucje nadzorujące jak KRRiTV i tzw RMN z defraudacji publicznych pieniędzy, braku właściwego nadzoru, z łamania zapisów konstytucji dotyczących zadań i funkcjonowania mediów publicznych.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 25 razy 13

  Zanim się toto zaorze, to proponuję najpierw albo konkretny herbicyd na chwasty - albo wypalić ogniem, jak w dawniejszych czasach. Dopiero potem zaorać i nie tykać 100 lat.

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 13

  Zostawić panią Holecką na wizji i kazać jej czytać te same peany co dziś w stosunku do PiS, ale do obecnej opozycji. Kara musi być!

 • rybka9915

  Oceniono 30 razy 12

  Jak widze pisbolszewiccy eksperci z obory szefersrakiera jako pierwsi zameldowali sie ze swoimi szambiano-faszystowskimi (ala kurdupel i jego eunuchy typu terlecki) opiniami.
  Obora pisbolszewicka czujna jak kgb i sbek kujda z TW wolfgangiem, tym od tepej rury julki.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 22 razy 10

  Zauważmy, że większość dotąd rządzących partii zaczynała od skoku na TVP, by uczynić z niej tubę propagandową. Pisobolszewia uczyniła to w stopniu niespotykanym, może robić w TVP co chce, pluje tam jak oszalała na opozycję i opowiada, jak to wynalazła koło, ogień i alfabet, ale jej poparcie nie rośnie, a spada. Wniosek: ocena znaczenia mediów publicznych w kształtowaniu decyzji wyborców jest zdecydowanie zawyżona. Służą tylko obsadzaniu swoich za niemałe pieniądze. No oczywiście mogłyby prezentować ciekawą ofertę programową czy rzetelnie informować - taki śmieszny żart.

 • andma

  Oceniono 17 razy 9

  Ciężko wyobrazić sobie media publiczne po PIS. No bo jak odzyskać utracone zaufanie? Jak nie popaść w kolejną skrajność? Dziennikarze w nowych publicznych mediach będą mieli dużo ciężej, bo myślę, że podświadomie mogą ograniczać bezstronność, by nie być posądzanym o odgrywanie się czy rewanż. Społeczeństwo też paradoksalnie będzie bardziej wyczulone na wszelkiego rodzaju przegięcia w drugą stronę. A ludzie poprzedniej ekipy? Cóż, tyle jest nowych miejsc pracy - nie wszyscy muszą być dziennikarzami w Trwam lub Gazecie Polskiej.

 • acototak

  Oceniono 22 razy 8

  Pisoruskie sraczki dostały :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX