Alert hydrologiczny. Czy grozi nam powódź? Zagrożenie wzrostem poziomu wód w aż sześciu województwach

Alert hydrologiczny. Czy grozi nam powódź? Od kilku dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu dla południowej Polski. Teraz synoptycy wydali dla tych regionów czerwone i pomarańczowe alerty hydrologiczne.

Na dziś synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami dla województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i południowych powiatów województwach łódzkiego. Najgorszy, trzeci stopień ostrzeżeń wydany został dla m.in. powiatu tatrzańskiego, nowosądeckiego, żywieckiego, cieszyńskiego czy raciborskiego. W tych miejscach prognozowane są burze z intensywnymi opadami deszczu. Na południu województwa mazowieckiego i śląskiego może spaść nawet 120 mm deszczu!

Alerty hydrologiczne w sześciu województwach - poziom rzek może przekroczyć stany alarmowe. 

W związku z intensywnymi opadami deszczu synoptycy spodziewają się wzrostu poziomu wód w rzekach. W niektórych miejscach mogą one przekroczyć stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. Oznacza to, że w okolicznych miejscowościach mieszkańcy będą musieli liczyć się z podtopieniami. Alerty wydane zostały dla Podkarpacia, Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska, regionu świętokrzyskiego oraz Lubelszczyzny. 

Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydane zostały dla województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. W pierwszym wymienionym regionie synoptycy przewidują wzrost poziomu wód do poziomu alarmowego w zlewniach Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Dodatkowo na Wiśle mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. W województwie małopolskim wyższe stany wód odnotowane zostaną na rzekach: Soła, Skawa, Raba, Dunajec, Ropa i na mniejszych dopływach Wisły. Na Śląsku intensywny deszcz może wpłynąć na podniesienie poziomu w dopływach górnej Odry, na Olzie, Małej Wiśle, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na samej Odrze od miejscowości Chałupki do Raciborza-Miedoni.

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydane zostały przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej m.in. dla województwa dolnośląskiego, gdzie synoptycy przewidują wzrost dopływów środkowej Odry oraz w zlewniach rzek znajdujących się w Sudetach i Przedgórzu Sudeckim. W województwie świętokrzyskim wyższy stan wody zostanie odnotowany na rzekach: Nida, Czarnej Staszowskiej, Koprzywiance oraz Kamiennej. Na Lubelszczyźnie wysokie stany wody prognozowane są w zlewniach Wieprza i Bugu po Krzyczew. Dokładne informacje na temat ostrzeżeń i regionów dostępne są na stronie pogodynka.pl

Więcej o:
Komentarze (43)
Alert hydrologiczny. Czy grozi nam powódź? Zagrożenie wzrostem poziomu wód w aż sześciu województwach
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 30 razy 22

  Na całe szczęście w Wielkiej Polsce Katolickiej żadne kataklizmy nam nie grożą, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) oraz Najwybitniejszym Premierem Powojennej Polski Mateuszem Morawieckim!!! Czuwa też nad naszym cudownym krajem Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • kastoripollux

  Oceniono 12 razy 10

  PiSowski nierząd dał trzy tygodnie temu ePiSkopatowi na mszę o deszcze. Nie było przecież żadnego odczynienia. Teraz należy im znowu dać na mszę - o pogodę. To jest tak proste, a wy tego nie rozumiecie.

 • ps11111ps

  Oceniono 11 razy 9

  Już wkrótce pojawią się zdjęcia "Matołusz na wałach powodziowych z troską patrzy na zalaną wioskę"
  "Yarosław w gumofilcach umacnia wały symbolicznym woreczkiem (takim 100gramowym) piasku"
  "Beatka z rozwianą fryzurą i niedbale jakby od niechcenia przypiętą roboczą broszką remontuje zalany dom"

 • shtalman

  Oceniono 9 razy 9

  A zbiorników retencyjnych jak nie ma tak nie ma

 • piss-ass

  Oceniono 5 razy 5

  A czy to aby nie dlatego, że nie pogłębia i nie oczyszcza się koryt rzek, od najmniejszych strumyków począwszy? Jedźcie do Holandii - politycy- i zobaczcie jak oni o to dbają. A u nas to zawsze jest : "jakoś to będzie".

 • albrecht_kalba

  Oceniono 5 razy 5

  Nie ma polderów, nie ma rozlewisk, nie ma bagien. Budujmy więcej tam, regulujmy koryta rzek i przede wszystkim więcej kostki brukowej. - Będzie dobrze - powiedział sącząc drinka przy kominie Titanica, podziwiając urokliwie nieuchronną katastrofę.

 • darek655

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie władzuchno absolutna nowe zbiorniki retencyjne(przeciwpowodziowe i magazyny wody pitnej)

 • miluszka

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli ktoś chce dac TYMCZAS proszę przyjeżdżać. WADOWICE dolne 166,
  PRZERWALO WAŁ, WODA ZALEWA SCHRONISKO, NASZE PSY MOGA UTONĄĆ.

  PILNIE POTRZEBNA ŁODZ LUB MOTOROWKA, aby móc wydostać psy z zalanego terenu.

  PILNIE potrzeba DOMOW TYMCZASOWYCH dla 44 psow, nawet buda z łańcuchem, byle byłyby na terenie niezalewowym. MILEC, STASZOW, POLANIEC I OKOLICA

  Nie mamy KARMY, NIE MAMY NIC, chcemy zawalczyć o życie naszych psow.

  Nie mamy transportu.

  BŁAGAM POMÓŻCIE.

  Gdyby ktoś chciał wesprzec nasze psiaki grosikiem na kaemę poniżej podaje konto fundacji.

  Fundacja Animals Pura Vida
  43 1020 4913 0000 9102 0167 2690

  Tel. 693-725-340

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX