Operacja "Lodołamacz" służb CBŚP, Europolu i Eurojust. Zatrzymani "wyprali" prawie 680 mln euro

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz służby z Hiszpanii, Litwy, Estonii i Wielkiej Brytanii przeprowadziły operację "Lodołamacz" koordynowaną przez Europol i Eurojust. W wyniku prowadzonego śledztwa zatrzymanych zostało 22 podejrzanych, którzy mogli "wyprać" prawie 680 milionów euro.
Zobacz wideo

Postępowanie w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej było nadzorowane przez funkcjonariuszy CBŚP z gdańskiego oddziału. Zatrzymani podejrzani są o wprowadzenie na rynek substancji psychotropowych i papierosów. Dodatkowo pieniądze pochodzące z tej działalności były przemycane w tirach lub samolotach: w jednorazowych transportach ciężarowych przestępcy mogli przewieźć do 50 milionów funtów. (ok. 250 mln zł).

Operacja "Lodołamacz" - funkcjonariusze CBŚP zatrzymali podejrzanych o wypranie prawie 680 milionów euro

W skład grupy wchodzili głównie obywatele Litwy, jednak praniem brudnych pieniędzy zajmowali się także Polacy i Estończycy. Ze względu na międzynarodowy charakter grupy polscy funkcjonariusze rozpoczęli współpracę ze służbami z Litwy, Estonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W 2019 roku Centralne Biuro Śledcze Policji zostało włączone do Międzynarodowego Zespołu Śledczego, który odkrył, że w 2016 roku grupa przemyciła z Kolumbii do Rumunii ponad dwie tony kokainy.

Ponadto od 2015 roku do Polski dostarczano pieniądze, które następnie trafiały do innych krajów, np. do Kolumbii. Proceder prania brudnych pieniędzy odbywał się w polskich kantorach, które współpracowały z grupą. W ten sposób "wypranych" mogło zostać nawet 680 milionów euro. Narkotyki miały później trafić do Holandii i Wielkiej Brytanii.  

Zobacz wideo

W maju tego roku śledczy przeprowadzili operację "Lodołamacz". Zaangażowanych w nią było ponad 450 funkcjonariuszy - w samej Polsce było to około 150 funkcjonariuszy z CBŚP, Biura Operacji Antyterrorystycznych i SPKP (pododdziały kontrterrorystyczne Policji). W tym samym czasie na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii policjanci przeszukali ponad 40 obiektów i zatrzymali 22 osoby, w tym 48-letniego Litwina, który miał kierować grupą przestępczą. Podczas zatrzymania zabezpieczono 8 milionów euro w gotówce, złocie, biżuterii i diamentach.

W Polsce zatrzymanych zostało dziewięć osób. Podejrzanym postawiono zarzuty brania udziału w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, prania brudnych pieniędzy, przemytu narkotyków i udziału w ich obrocie. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat. Osiem osób przebywa obecnie w tymczasowym areszcie.

Więcej o:
Komentarze (30)
Operacja "Lodołamacz" służb CBŚP, Europolu i Eurojust. Zatrzymani "wyprali" prawie 680 mln euro
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 31 razy 25

  Czas na operację "Czarnoziemy" o handlu ziemią między klanem Morawickich , a Czarnymi.

 • shtalman

  Oceniono 23 razy 21

  Ja czekam na operację "The Two Towers" z rozpracowaniem mafii Saurona z Żoliborza

 • farcry3

  Oceniono 14 razy 12

  Czy jak kupię działkę, ją odsprzedam a wkrótce odkupię po duuuuużo wyższej cenie to jest to pranie pieniędzy ?

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 8 razy 6

  A więc to na tym zarabiają te wszystkie ekstradrogie wypożyczalnie pojazdów wszelkiej maści. No kto by pomyślał.

 • iremus

  Oceniono 7 razy 5

  Wystarczyło za 142 miliony kupić policji 2 latające cudy techniki pod nazwą "black hawk" i sukcesy są natychmiast.

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo chlopaki! Teraz zabierzcie sie za Rydzyka i PiS-mafie!!!

 • kirk01

  Oceniono 6 razy 4

  Pralnie brudnych pieniędzy w ilosciach niewyobrażalnych znajdują sie w spòłdzielniach mieszkaniowych. Naszym sledczym tylko d....ruszyc sie nie chce!!

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  15 lat wiezienia za przestepstwa o takiej skali? Europa idzie na dno . Ci ludzie powinni byc skazani na smierc.

 • algreg

  0

  Panowie z CBŚ a teraz łżesyn morawiecki, jego rodzinka, mafia kościelno- biszkoptowa łącznie z rydzem oszustem. Do dzieła!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX