Pogoda. Alert RCB. IMGW wydał ostrzeżenia III stopnia. Gdzie jest burza? Uderzy też grad

Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW ostrzega - pogoda może dziś stwarzać niebezpieczeństwo. To już kolejny dzień, w trakcie którego będziemy obserwować intensywne opady deszczu, burze i grad.
Zobacz wideo

Deszcz, burze i grad przetoczą się dziś przede wszystkim przez południe kraju. Do godziny 10:00 w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz na południu województwa łódzkiego obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne. Najniebezpieczniej jest na granicy województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego, gdzie obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami. Łącznie z opadami, które wystąpiły we wtorek, suma opadów w tym rejonie może osiągnąć nawet 130 mm. Na południu kraju obowiązują także ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. 

Prognoza pogody. Intensywne deszcze i burze mogą występować aż do czwartku. Gdzie jest burza?

W ciągu dnia oraz najbliższej nocy burze z gradem mogą wystąpić także w województwach lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz lubelskim. Dla tych regionów prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu (od 5 mm do 15 mm), a lokalnie także gradobicia. RCB przestrzega, aby w czasie burzy ograniczyć opuszczanie miejsca zamieszkania, odpowiednio zabezpieczyć drzwi i okna. Jeśli jednak zagrożenie zaskoczy nas poza domem pamiętajmy, aby unikać otwartych przestrzeni, nie stać pod pojedynczym drzewem lub masztem. Jeśli zauważymy zagrożenie, niezwłocznie należy powiadomić odpowiednie służby za pomocą numeru alarmowego 112.

Burzowa pogoda nie ustąpi także w czwartek 23 maja. Na ten dzień wydano ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia przed burzami z gradem dla województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego. 

Więcej o: