Alarm powodziowy w Małopolsce. Ewakuacja w Dąbrowie Tarnowskiej i Swarzowie

Jak podaje RMF FM z domów na zalanym obszarze w Dąbrowie Tarnowskiej w Małopolsce ewakuowano 24 osoby. Kolejne ewakuacje strażacy planują przeprowadzić w miejscowości Swarzów. Powodem są podtopienia.
Zobacz wideo

Stacja informuje, że mieszkańców ewakuowano z rejonu nieopodal rzeki Breń - z budynków przy ul. Nabrzeżnej i Oleśnickiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Tam w nocy rzeka zalała najbliższe posesje i piwnice. W powiecie. Alarm powodziowy na terenie całego powiatu dąbrowskiego (najwyższy stopień zagrożenia) wydany został we wtorek i obowiązuje do godz. 10 w środę.

Podtopienia w Małopolsce. Ewakuacje mieszkańców

Obecnie strażacy w tamtych okolicach przygotowują się do ewakuacji na terenie miejscowości Swarzów. Mieszkańcy wsi transportowani są do swoich rodzin lub urzędu gminy w Dąbrowie Tarnowskiej. 

Ostrzeżenia o intensywnych deszczach i burzach dotyczą także województw małopolskiego i podkarpackiego oraz częściowo woj. śląskiego i świętokrzyskiego. Na silne opady powinni przygotować się również mieszkańcy Dolnego Śląska.

Silne opady i burze na południu Polski. Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie

W ostatnich dniach przez południe i wschód Polski przechodzą gwałtowne burze oraz intensywne opady. Jak opisywaliśmy wczoraj, nad gminą Wojciechów przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych zostało co najmniej 120 budynków w 41 gospodarstwach, jedna osoba została ranna. Z mieszkańcami spotkała się wicepremier Beata Szydło, która na konferencji prasowej zadeklarowała, że "chce spotkać się z poszkodowanymi osobami i zorientować się, w czym można im pomóc". Premier Morawiecki również udał się na miejsce. Na Twitterze poinformował, że chce osobiście wesprzeć mieszkańców. 

Więcej o: