Sąd Najwyższy z pytaniem do TSUE o nowych sędziów. Chce trybu przyspieszonego przez "zagrożenia"

Sąd Najwyższy zwrócił się z kolejnym pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE. Dotyczy ono statusu 37 nowych sędziów SN, a TSUE zarekomendowano, by zastosowano tryb przyspieszony.
Zobacz wideo

Sąd Najwyższy poinformował we wtorek o wynikach prac Izby Cywilnej, na której czele stoi Dariusz Zawistowski. Na posiedzeniu Izby rozpatrywano sprawę, co do której członkowie izby mieli wątpliwości.

W kwietniu trzech członków Izby Cywilnej skierowało do rozszerzonego składu pytanie dotyczące nowego sędziego Aleksandra Stępkowskiego. Stępkowski w marcu tego roku, zasiadając w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej, odrzucił, w jednoosobowym składzie, odwołanie sędziego Waldemara Żurka. I to mimo tego, że Żurek wnioskował, by wyłączyć sędziów tej Izby ze sprawy, ponieważ miał wątpliwości, co do legalności ich wyboru.

Sędziowie chcieli ustalić, czy sędzia, co do którego wyboru są wątpliwości (do Naczelnego Sądu Administracyjnego zaskarżono uchwałę KRS o powołanie go do pełnienia urzędu sędziego SN), a NSA jeszcze nie zakończyło postępowania, może wydawać takie postanowienie i czy jest ono w ogóle prawnie wiążące.

SN pyta TSUE. Rekomendacja - tryb przyspieszony

Sędziowie Izby Cywilnej po spotkaniu w rozszerzonym składzie zdecydowali, by przedstawić pytanie prejudycjalne do TSUE. Argumentowano to tak:

Sąd Najwyższy, uznając, że doszło do rażącego naruszenia prawa w postępowaniu nominacyjnym, powziął wątpliwość, czy sąd, w którego składzie zasiadała osoba powołana z takim naruszeniem, jest sądem niezawisłym, bezstronnym i ustanowionym uprzednio na mocy ustawy w rozumieniu prawa Unii Europejskiej

Dalej czytamy, że wyrok TSUE "będzie stanowił istotną przesłankę rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego". Sąd Najwyższy chce też, by Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie skorzystał z trybu przyspieszonego. Jak wskazuje SN, zarekomendował to ze względu na "zagrożenia dla ochrony praw i wolności obywatelskich, ale także dla funkcjonowania Sądu Najwyższego z udziałem osób, których pytanie to dotyczy".

Pytanie zadane przez SN dotyczy łącznie 37 sędziów, którzy zostali powołani do Sądu Najwyższego na nowych zasadach, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. 

To nie jedyna taka sprawa. Przed TSUE toczy się batalia o inne pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. niezależności Krajowej Rady Sądownictwa po reformie autorstwa PiS oraz zmian w Sądzie Najwyższym. 27 czerwca poznamy opinię rzecznika generalnego Trybunału, a orzeczenia sędziów należy się spodziewać kilka, kilkanaście tygodni po opublikowaniu tej opinii. 

***

Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl. Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (71)
Sąd Najwyższy z kolejnym pytaniem do TSUE. Chodzi o 37 nowych sędziów SN
Zaloguj się
 • f451

  Oceniono 35 razy 31

  Pisowskie trolle wyją.... Doskonale...
  Choć dziwie się ze nie potrafią zrozumieć, że stanowienie prawa powinno być zgodne z prawem ... a nie z życzeniami prezesa...

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 38 razy 26

  No sędziowie. Kasta pisowska wam nie odpuści.

  Pogonić pisowskie tałatajstwo w wyborach, a później pozamykać w więzieniach. Namierzyć pisowskie trollątka.

  Tylko hotinka zostawić - ktoś tu musi robić za forumowego głupka.

 • rgfm

  Oceniono 33 razy 25

  Brawo! Pisowska sekta zniszczyła Polskę. Tylko UE może ją uratować. PiS to antypolacy na usługach Putina. Ta bolszewicka banda kłamców i złodziei pójdzie siedzieć!

 • marywil2012

  Oceniono 33 razy 19

  Tsue wykosi oportunistów powolanych przez pisowską krs. Blamaż pisowskich cwaniaczków przed nami. 40% wyższe wynagrodzenie dla spisowskich aparatczykow - hiperkasty Kaczyńskiego.?

 • ochujek

  Oceniono 35 razy 19

  PiS chciałby rozwiązywać problemy tak jak w przypadku Pani Blidy. Zbrodniarze bezkarni. Sutannowi pedofile ukryci w tajnym rejestrze. To ta równość wobec prawa wg PiS.

 • remo29

  Oceniono 23 razy 17

  Trolle ujadają, znaczy znów mokry kapiszon :)

 • falbor

  Oceniono 25 razy 15

  Jeżeli sędziowie SN mają jakieś wątpliwości, to powinni pytać p.prezesa... Tak samo jak to robią Andrzej, Mateusz, Julka, Zbyszek, Joachim, Mariusz i cała reszta!

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 15 razy 13

  Hiperkasta Pisowskich bezkarnych nominatów musi odejść i zwrócić zarobki o 40% wyższe od normalnych sedxiow. To się w pakę nie niewzbudzającą jak ci złodzieje z PiS kradną

 • jurek4491

  Oceniono 19 razy 13

  BRAWO , rząd dostanie wścieklizny , sędziowie walczą o losy kraju .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX