"Sprawa jest załatwiona" - arcybiskup Marian Gołębiewski o duchownym skazanym za pedofilię

Były metropolita wrocławski, arcybiskup senior Marian Gołębiewski skomentował sprawę księdza skazanego za gwałty i wykorzystanie seksualne trzech chłopców. Według duchownego "sprawa jest już załatwiona: ponieważ skazany, decyzją Watykanu, przestał być księdzem".
Zobacz wideo

W rozmowie z reporterką TVN24 arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Marian Gołębiewski został zapytany o księdza, którego historia została przedstawiona w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Sam arcybiskup miał poręczyć za duchownego, który został później skazany za przestępstwa pedofilskie.

Arcybiskup Marian Gołębiewski komentuje sprawę księdza skazanego za pedofilię - "Sprawa jest już załatwiona, nie jest księdzem"

Arcybiskup Gołębiewski przyznał, że nie ma sensu zajmować się sprawą byłego księdza Pawła Kani: - Sprawa jest już załatwiona, nie jest księdzem i tak dalej. Nie ma sensu.

Duchowny przyznał także, że oglądał film braci Sekielskich i jest świadomy, że w dokumencie pada także jego nazwisko w kwestii dotyczącej poręczenia za skazanego później księdza. Film "Tylko nie mów nikomu" arcybiskup Gołębiewski podsumował słowami: - Zaszczycili mnie bardzo ładnie. Kiedyś tak "Trybuna Ludu" zaszczycała kapłanów. (...) Tam są bardzo poważne zarzuty, a nie ma ani jednej refleksji jak to rozwiązać, jakie są przyczyny, dlaczego tak się stało.

11 maja na stronie Youtube.com udostępniony został film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu", w którym ujawnione zostały przypadki ofiar, które w dzieciństwie były molestowane przez duchownych. Jednym z bohaterów filmu braci Sekielskich jest Paweł Kania, który został skazany na siedem lat więzienia za gwałty i wykorzystanie seksualne nieletnich chłopców. Mężczyzna ma również dożywotni zakaz pracy z młodzieżą. W kwietniu decyzją Watykanu Paweł Kania przestał być księdzem.

Arcybiskup Marian Gołębiewski, jako ówczesny metropolita wrocławski, poręczał za podejrzewanego o pedofilię księdza. Szybko się jednak wycofał się z tej decyzji. W sprawie byłego metropolity złożono doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Politycy Wiosny Roberta Biedronia, który złożyli zawiadomienie, są zdania, że duchowny wiedział o czynach pedofilskich byłego księdza Pawła Kani.

Więcej o:
Komentarze (154)
Abp Marian Gołębiewski o duchownym skazanym za pedofilię: "Sprawa jest załatwiona"
Zaloguj się
 • g106

  Oceniono 62 razy 56

  Panie Gołębiewski, sprawa będzie załatwiona kiedy ksiądz odsiedzi karę i skazani będą WSZYSCY ci, którzy posiadali wiedzę o jego przestępstwach czyli: koledzy księża, biskup, może jakiś kardynał i papież!!! Przypomnę ci cwaniaku, że posiadanie wiedzy o przestępstwie i nie zgłoszenie jej organom ścigania TEŻ JEST PRZESTĘPSTWEM

 • antropoid

  Oceniono 44 razy 38

  Sporawa załatwiona - prosimy ofiary o modlitwę za sprawcę. Pokażcie, że macie serce i chrześcijańskie sumienie.
  No już! Pokazywać!...

 • djczaj

  Oceniono 30 razy 26

  Sprawa załatwiona. Przestał być murarzem.

 • kemor234

  Oceniono 28 razy 26

  A POWINIEN SIEDZIEĆ 30 LAT !!!!!!!!! WG ZIOBRY.
  No i co teraz panie "ministrze prokuratorze generalny" pozwoli pan sobie grać na nosie ????
  No i co pisowcy ??????

 • kemor234

  Oceniono 21 razy 21

  Co teraz zrobi bidula/ Przestał być księdzem ...
  Do murarki nie pójdzie. Oj bidny on bidny.
  CHYBA JEDNAK W PIERDLU POWINIEN SIEDZIEĆ. JEDZONKO I SPANKO NA MIEJSCU, JAK NA PLEBANII.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 23 razy 21

  Tak mówi samozwańczy strażnik cudzej moralności. Zawsze pouczał innych, a sam w godzinie próby okazał się szmatą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX