"Tylko nie mów nikomu". Kardynał Nycz powołał komisję, która ma wyjaśnić sprawę ks. Olejniczaka

Na prośbę metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza powstała pierwsza komisja, która ma wyjaśnić jedną ze spraw nagłośnionych przez film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Chodzi o ks. Dariusza Olejniczaka skazanego za molestowanie nieletnich dziewczynek.
Zobacz wideo

W komisji zasiadają dwie osoby świeckie - prof. Paweł Wajda, mec. Michał Stępniewski - oraz jeden prawnik kościelny - ks. dr hab. Marek Stokłosa. Tworzący tę komisję specjaliści zebrali się po raz pierwszy w poniedziałek 20 maja. Już w najbliższą środę mają przedstawić pierwsze ustalenia w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka.

Kardynał Kazimierz Nycz powołał komisję, która wyjaśni sprawę ks. Dariusza Olejniczaka

Komisja powołana przez kardynała Kazimierza Nycza jest pierwszą tego typu komisją powstałą po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu". Przypomnijmy, że dokument braci Sekielskich pokazał, że ks. Dariusz Olejniczak prowadził rekolekcje dla dzieci w parafii św. Józefa w Malborku mimo, że został skazany za molestowanie dziewczynek i objęty dożywotnim zakazem pracy z dziećmi i młodzieżą. 

Komisja ma sprawdzić, jak to się stało, że skazany ksiądz pracował z dziećmi i ustalić, czy ktoś krył księdza, czy zawiniła warszawska kuria - informuje Katarzyna Kolenda-Zaleska w materiale dla Faktów TVN

Fundacja "Nie lękajcie się" chce niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele

Przypomnijmy, że to nie jedyna komisja, która może powstać po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". 20 maja na konferencji prasowej zorganizowanej przez fundację "Nie lękajcie się" oraz stowarzyszenie "Lepszy Gdańsk" przedstawiono obywatelski projekt ustawy o powołaniu Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia. Komisja ta ma wyjaśniać przypadki nadużyć seksualnych oraz zaniechań i zaniedbań władz Kościoła w wyjaśnianiu spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Komisję mieliby tworzyć przede wszystkim prawnicy, psychiatrzy oraz psychologowie. Twórcy projektu ustawy chcą, by działalność komisji była finansowana z budżetu państwa.

Schetyny: Chcemy "komisji prawdy" ws. pedofilii w Kościele

Za powołaniem niezależnej komisji jest także szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji do spraw pedofilii, złożonej z przedstawicieli ofiar, prokuratorów w stanie spoczynku i sędziów w stanie spoczynku - mówi w Toruniu Schetyna. Politycy opozycji chcieliby, żeby "komisja prawdy" miała uprawnienia śledcze.

Więcej o: