Ostrzeżenia IMGW. Przewidywane burze z gradem - najgorsza sytuacja na wschodzie Polski

Pogoda. W poniedziałek w Polsce meteorolodzy prognozują burze z gradem, które pojawić się mogą w ośmiu województwach. Na wschodzie kraju szkody wywołać może także silny wiatr.
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla wschodniej Polski. W ośmiu województwach mogą pojawić się burze z intensywnymi opadami deszczu, porywistym wiatrem oraz opadami gradu.

Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami z gradem - w niektórych miejscach spadnie do 50 mm deszczu

Burzowy front pojawi się dziś w Polsce w godzinach popołudniowych - od godziny 14 pierwsze burze przejdą przez zachodnią, centralną i południowo-wschodnią Polskę. Pod wieczór front ten przesunie się na północny-zachód i północny-wschód naszego kraju. W nocy burze powinny już zanikać, niewielkie wyładowania możliwe będą tylko na wschodnich krańcach Polski.

Najgorsza sytuacja prognozowana jest dla wschodniej i północnej Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego oraz części województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W tych regionach zapowiadane są opady deszczu miejscami od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru osiągające prędkość do 70 km/h. Lokalnie możliwe są także opady deszczu.

W województwach podkarpackim, lubelskim, podlaskim oraz w na wschodzie Mazowsza i na południu Warmii i Mazur wydane zostało ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają mieszkańców tych województw przed silnymi burzami z intensywnymi opadami deszczu. Prognozowane są opady w wysokości od 30 do nawet 50 mm. Wiatr będzie wiał w tych regionach z prędkością powyżej 80 km/h. Padający grad może wyrządzić szkody.

Więcej o: