Kardynał Nycz powołuje zespół wyjaśniający ws. księdza Olejniczaka. Prowadził rekolekcje mimo zakazu

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powołał zespół ekspertów, którzy mają zbadać działania i procedury kościelne podjęte w sprawie księdza Dariusza Olejniczaka. Duchowny został skazany za molestowanie dzieci na dwa lata więzienia i dostał dożywotni zakaz prowadzenia zajęć z nieletnimi, a później - jak wynika z filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" - mimo tego prowadził rekolekcje.
Zobacz wideo

O powołaniu ekspertów przez kardynała Kazimierza Nycza poinformował w sobotę rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński. Jak przekazał, zespół ma zbadać zgodność z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym "wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie księdza Dariusza Olejniczaka". Dodał, że zasadniczym celem podjętej pracy zespołu jest "troska o ochronę dzieci i młodzieży".  

Kardynał Nycz powołuje zespół wyjaśniający ws. księdza Dariusza Olejniczaka

W skład powołanego przez metropolitę warszawskiego zespołu weszli prof. Paweł Wajda (przewodniczący), mec. Michał Stępniewski oraz ks. dr hab. Marek Stokłosa. Zespół ma rozpocząć prace w najbliższy poniedziałek. Kardynał Nycz zobowiązał się do przedstawienia wyników prac odpowiednim władzom kościelnym.

Ksiądz Dariusz Olejniczak to jeden z bohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu". W 2012 roku został skazany za molestowanie seksualne nieletnich na dwa lata więzienia, miał również dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Z filmu braci Sekielskich wynika, że po opuszczeniu zakładu karnego prowadził rekolekcje.

Metropolita warszawski już wcześniej odniósł się do sprawy Dariusza Olejniczaka, podkreślając, że na jego zachowanie nie może być zgody. - Proboszczowie sami sobie wybierają rekolekcjonistów. On też został wybrany przez tego proboszcza na północy Polski. (...) Złamał zakaz sądowy i mój zakaz wszelkiej pracy z dziećmi - mówił Nycz.

Więcej o: