Noc Muzeów 2019. W samej Warszawie ponad 260 miejsc do zwiedzania

Noc Muzeów 2019. W nocy z soboty na niedzielę w dziesiątkach polskich miast będzie można zobaczyć niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, specjalne koncerty i pokazy filmowe.
Zobacz wideo

W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem jest obchodzony od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ideą wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz instytucji na co dzień niedostępnych - za darmo lub za symboliczną opłatą.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, w Polsce pierwsza taka impreza została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku.

Noc Muzeów 2019. Atrakcje w Warszawie

W Warszawie w ramach Nocy Muzeów 2019 podwoje dla zwiedzających otworzy ponad 260 różnych instytucji. Motywem przewodnim warszawskiej Nocy Muzeów w jest 30. rocznica czerwcowych wyborów z 1989 roku. W stolicy będzie można między innymi zwiedzić: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Zachętę, Łazienki Królewskie, Bibliotekę Uniwersytecką, Muzeum Fryderyka Chopina oraz Muzeum w Wilanowie.

Debiutantami na "nocnej scenie" jest w tym roku 36 placówek, w tym: Fundacja Rok Rzeki Wisły, Elektrownia Powiśle, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, czy grupa przewodników Praska Ferajna. Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów zaprasza na spacer po Osiedlu Jazdów w towarzystwie najstarszego mieszkańca osiedla.

Chętni będą mogli odwiedzić jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców stolicy - Warsaw Spire. Noc Muzeów można też będzie spędzić na sportowo, na przykład w Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim, gdzie zaplanowano pokazy i warsztaty karate i shinkendo - samurajskiej sztuki walki mieczem.

Noc Muzeów 2019. Polskie miasta biorą udział w akcji

Noc Muzeów organizują, oprócz Warszawy, także inne miasta, w tym: Chorzów, Szczecin, Gryfice, Kielce, Wrocław, Lublin, Zielona Góra i Olsztyn. Chętni będą mogli między innymi zwiedzić Szyb Poniatowski w Katowicach, który stanowił część zamkniętej w ubiegłym roku kopalni Wieczorek.

Ponadto Biblioteka Gdańska PAN organizuje prezentację kilku starodruków, a Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało pokaz gotowania dań z książki kucharskiej dla wojska pochodzącej sprzed stu lat. Ponadto będzie można zwiedzić rezydencję prezydenta RP na Zadnim Groniu w Wiśle.

W Krakowie Noc Muzeów odbyła się w piątek.

Zobacz wideo
Więcej o: