Wrocław. Kardynał Henryk Gulbinowicz może stracić tytuł honorowego obywatela

Kardynał Henryk Gulbinowicz może stracić tytuł honorowego obywatela Wrocławia i Dolnego Śląska. Wniosek w tej sprawie skierował Dolnośląski Kongres Kobiet - wszystko za sprawą dokumentu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".
Zobacz wideo

Emerytowany biskup archidiecezji wrocławskiej może stracić tytuł honorowego obywatela miasta. Powodem ma być brak reakcji na informacje w sprawie molestowania seksualnego dzieci przez księdza Pawła Kanię.

Kardynał Henryk Gulbinowicz, w reakcji po filmie "Tylko nie mów nikomu", może stracić tytuł honorowego obywatela Wrocławia

Przedstawicielki Dolnośląskiego Kongresu Kobiet złożyły dziś w Radzie Miejskiej Wrocławia i Sejmiku Dolnego Śląska wniosek o odebranie kardynałowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela miasta i honorowego obywatela Dolnego Śląska. Pod internetową petycją w tej sprawie podpisało się już ponad tysiąc osób.

Prezes stowarzyszenia Dolnośląskiego Kongresu Kobiet Katarzyna Lubiniecka-Różyło w rozmowie z "Gazetą Wrocławską" wyznała: - Nie możemy pozwolić na to, by przestępstwa ujawnione ostatnio przez Tomasza Sekielskiego nie zostały rozliczone. Jesteśmy przekonane, że wszyscy sprawcy tych przestępstw powinni trafić do więzienia i jest dla nas również ważne, że każda osoba, która przyłożyła rękę do tego, iż przestępcy mogli działać tak długo, również powinna zostać rozliczona. 

"Tylko nie mów nikomu" - sprawa księdza Pawła Kani

Ksiądz Paweł Kania został skazany w 2015 roku na karę siedmiu lat bezwzględnego pozbawienia wolności za gwałty i wykorzystywanie seksualne nieletnich. Duchowny został zatrzymany dopiero po tym, jak zameldował siebie i 13-letniego chłopca w jednym z hoteli we Wrocławiu. Wcześniej przeciwko księdzu toczone było postępowanie w sprawie posiadania dziecięcej pornografii - za to przestępstwo został skazany na rok więzienia w zawieszeniu. Sprawa Pawła Kani została przedstawiona w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" oraz w raporcie Fundacji "Nie lękajcie się".

Kardynał Gulbinowicz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia w 1996 roku, kolejny tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska został mu przyznany w 2004 roku. Wniosek o uchylenie tego wyróżnienia może być podjęte podczas czerwcowej sesji Rady Miasta - wtedy też radni zadecydują, czy wniosek Dolnośląskiego Kongresu Kobiet zostanie przyjęty. Henryk Gulbinowicz otrzymał także inne wyróżnienia przyznawane m.in. przez dzieci i młodzież, czyli Dziecięcą Nagrodę "Serca" oraz Order Uśmiechu. Ma także przyznany tytuł honorowego obywatela Białegostoku. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (119)
Wrocław. Kardynał Henryk Gulbinowicz może stracić tytuł honorowego obywatela
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 40 razy 36

  Ks. kardynał Gulbinowicz, podobnie jak kilku innych jego kolegów, stracił ostatnio coś ważniejszego niż tytuł honorowego obywatela!!

 • polakadam

  Oceniono 35 razy 31

  To już kolejny taki przypadek. Odkleszanie przyspiesza. Dziwi mnie tylko że tylu klechów miało tytuły honorowego obywatela. Aż w takiej ciemnocie żyliśmy? Czy naprawdę trzeba bylo aż pis dopuscić do władzy żeby ludzie przejrzeli na oczy?
  ps. Ciekawe kto z rządu bedzie w tym roku pląsał z rydzykiem trzymając się za ręce?
  Jak takie ręce później domyć?

 • konigin

  Oceniono 33 razy 27

  Order Usmiechu?! To spoleczenstwo jest bardziej chore niz wyglada. Za komuny order dostawali ludzie zawodowo zwiazani z dziecmi np. pisarze, pedagodzy. Po upadku komuny zaczeli przyznawac go klechom. Za jakie zaslugi? Zly dotyk i ochrone przestepcow?

 • rozterka47

  Oceniono 27 razy 21

  Zrzucac fałszywe autorytety z piedestałów ! !

 • jurek4491

  Oceniono 26 razy 20

  Powinien stracić polskie obywatelstwo i zostać odesłany do swojego kraju , do Watykanu .

 • konigin

  Oceniono 25 razy 19

  W Wawie tez niech sie nie obcinaja. Odebrac honorowe obywatelstwo Glodziowi jak najszybciej. Dosc czolobitnosci przed byle kim. Ekskomuniki nie oglosi.

 • gebe14

  Oceniono 21 razy 19

  nie może , tylko musi . to co miasto ma honorowego obywatela ukrywającego pedofilów ? to super to miasto musi być

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 18 razy 18

  Jakoś coś nie słychać, by Duda z pseudo Solidarności bronił pomnika Jankowskiego?

 • kataryniarski

  Oceniono 18 razy 18

  Oj!

  Żeby mu złota tylko nie odebrali!

  :D ;D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX