Gdańsk: Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Rzeźby oblano różową farbą

O całym zdarzeniu poinformowała m.in. prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Nieznany sprawca miał oblać farbą pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
Zobacz wideo

Do dewastacji miało dojść w nocy z czwartku na piątek 17 maja. Według informacji przekazanych przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana został oblany różową farbą.

Gdańsk. Nieznany sprawca oblał różową farbą pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Niestety do tej pory nie udało się złapać sprawców. Jak podaje portal trojmiasto.wyborcza.pl około godziny 6 rano operator monitoringu miejskiego zgłosił tę sprawę na policję. Na tę chwilę policja zabezpieczyła ślady, zbierane są także materiały dowodowe. Dopiero po zakończeniu czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy pomnik został oczyszczony z farby.

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana został odsłonięty w 2012 roku w parku znajdującym się na gdańskim Przymorzu. Powstał według projektu rzeźbiarza Szczepana Bauma. Według "Dziennika Bałtyckiego" rzeźba inspirowana jest zdjęciem wykonanym we wrześniu 1987 roku. Agencja Associated Press, która posiadała prawa do fotografii, pozwoliła na bezpłatne wykorzystanie zdjęcia w projekcie pomnika. Inicjatorami budowy rzeźb upamiętniających polskiego papieża i prezydenta Stanów Zjednoczonych byli działacze Solidarności i więźniowie polityczni PRL ze Stowarzyszenia "Godność".

Przed sześcioma laty pomnik doznał innych zniszczeń - ktoś odciął rękę Ronalda Reagana. Straty szacowano wówczas na ponad sto tysięcy złotych. 

Więcej o:
Komentarze (266)
Gdańsk. Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Rzeźby oblano różową farbą
Zaloguj się
 • miastomakow

  Oceniono 102 razy 58

  Naród się budzi i poznaje prawdę o tym "autorytecie". Mam nadzieję że kilkanaście lat nazwy ulic tego człowieka będą tak samo wstydliwe jak kiedyś nazwy ulic Bieruta, Nowotki czy Kaczyńskiego.

 • polakadam

  Oceniono 81 razy 49

  Afera pedofilska wróciła do pomnika JPII jak bumerang. On był współwinny więc nic dziwnego że naród wyraża swoją dezaprobatę.

 • june-of-44

  Oceniono 63 razy 39

  "Nie szukaj moralności w kościele"
  To najprawdziwsze zdanie jakie ostatnio usłyszałem.

 • pan.szklanka

  Oceniono 55 razy 35

  Zważywszy na liczbę pomników JP2, inwestowałbym w akcje producentów farb i elektronarzędzi.

 • lk10

  Oceniono 31 razy 21

  no to się bogu dziękować zaczęło gonienie czarnej pedofilskiej mafii oby skutecznie

 • yaspiman

  Oceniono 23 razy 19

  ten pomnik powinno się zdemontować. wojtyła chronił przestępców, więc sam jest przestępcą.

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 21 razy 19

  Zgromadzić w jednym miejscu te wszystkie pomniki Lechów Kaczyńskich, pomników i tablic upamiętniających wypadek a nazwany przez aktualną władzę katastrofę- zamach smoleńską, pomników biskupów księży. Chodzi mi o jakiś skansen wystarczy tam dwóch ochroniarzy i problem z głowy, Bo sytuacja Lawinowo będzie się powtarzała

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX