Gdańsk: Zdewastowano pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Rzeźby oblano różową farbą

O całym zdarzeniu poinformowała m.in. prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Nieznany sprawca miał oblać farbą pomnik papieża Jana Pawła II i prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
Zobacz wideo

Do dewastacji miało dojść w nocy z czwartku na piątek 17 maja. Według informacji przekazanych przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana został oblany różową farbą.

Gdańsk. Nieznany sprawca oblał różową farbą pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana

Niestety do tej pory nie udało się złapać sprawców. Jak podaje portal trojmiasto.wyborcza.pl około godziny 6 rano operator monitoringu miejskiego zgłosił tę sprawę na policję. Na tę chwilę policja zabezpieczyła ślady, zbierane są także materiały dowodowe. Dopiero po zakończeniu czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy pomnik został oczyszczony z farby.

Pomnik Jana Pawła II i Ronalda Reagana został odsłonięty w 2012 roku w parku znajdującym się na gdańskim Przymorzu. Powstał według projektu rzeźbiarza Szczepana Bauma. Według "Dziennika Bałtyckiego" rzeźba inspirowana jest zdjęciem wykonanym we wrześniu 1987 roku. Agencja Associated Press, która posiadała prawa do fotografii, pozwoliła na bezpłatne wykorzystanie zdjęcia w projekcie pomnika. Inicjatorami budowy rzeźb upamiętniających polskiego papieża i prezydenta Stanów Zjednoczonych byli działacze Solidarności i więźniowie polityczni PRL ze Stowarzyszenia "Godność".

Przed sześcioma laty pomnik doznał innych zniszczeń - ktoś odciął rękę Ronalda Reagana. Straty szacowano wówczas na ponad sto tysięcy złotych.