Oświadczenie KEP: Arcybiskup Charles Scicluna przyjeżdża na specjalne zaproszenie Episkopatu

Biuro Prasowe KEP podało, że arcybiskup Charles Scicluna przyjedzie do Polski na specjalne zaproszenie Episkopatu. Ma on przeprowadzić wykład na temat ochrony dzieci i młodzieży w Kościele.
Zobacz wideo

Jak wynika z komunikatu BP Konferencji Episkopatu Polski maltański arcybiskup zajmujący się nadużyciami seksualnymi księży przyjedzie na specjalne zaproszenie polskich biskupów. Abp Charles Scicluna będzie uczestniczył w zebraniu plenarnym biskupów.

Oświadczenie KEP - arcybiskup Scicluna przyjeżdża na specjalne zaproszenie Episkopatu

Podczas wykładu ma podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat ochrony dzieci i młodzieży w Kościele. Z informacji podanych wczoraj przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka wynika, że wysłannik Watykanu przyjedzie do Polski już w czerwcu - wtedy właśnie wypada najbliższe zebranie plenarne KEP, które będzie miało miejsce na terenie diecezji świdnickiej.

Arcybiskup archidiecezji maltańskiej Charles Scicluna jest uznawany za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników papieża Franciszka. Został wyznaczony na pomocniczego sekretarza Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, a od 2015 roku przewodzi grupie ekspertów zajmujących się sprawami dotyczącymi nadużyć seksualnych księży. Jak podaje „Wyborcza” w 2005 roku zlecono mu przygotowanie aktu oskarżenia wobec księdza Marciala Maciela, któremu przez lata nie potrafiono postawić zarzutów dotyczących pedofilii. Pięć lat później arcybiskup opracował pierwsze kościele instrukcje dot. przestępstw seksualnych księży.

Arcybiskup Scicluna najbardziej znany jest z raportu o pedofilii w chilijskim Kościele, który został przygotowany we współpracy z hiszpańskim księdzem Jordim Bertomeu. Po publikacji raportu do dymisji podali się wszyscy 34 biskupi Chile. Papież Franciszek ostatecznie przyjął dymisję ośmiu z duchownych.

Więcej o: