Gigantyczny zamek w Stobnicy prawie gotowy. Na nowym nagraniu z drona widać 50-metrową wieżę

Zamek w Stobnicy jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji budowlanych ostatnich lat. Mimo zapowiedzi Ministerstwa Środowiska i kontroli urzędniczych nie udało się powstrzymać budowy znajdującego się na skraju Puszczy Noteckiej budynku.
Zobacz wideo

Jak podaje portal finanse.wp.pl 15-piętrowy budynek z 50-metrową wieżą jest już niemal skończony. Inwestorom pozostaje wykończenie wnętrz stylizowanego na średniowieczny zamku. 

Zamek w Stobnicy. 15- pięter i 50-metrowa wieża w środku Puszczy Noteckiej 

Zamek został skontrolowany dopiero w 2018 roku przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wniosek o przeprowadzenie nadzoru wydało wtedy Ministerstwo Środowiska, które chciało doprowadzić do wstrzymania budowy. Sprawą zajęła się także Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i CBA. W kwietniu tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wycofała poprzednią zgodę na budowę i uznała zamek w Stobnicy za inwestycję znacząco wpływająca na środowisko i nie posiadającą wymaganych uprawnień środowiskowych. Niestety nie zatrzymało to budowy zamku, postępy w inwestycji widać na nagraniu udostępnionym na portalu Youtube.com. 

 

Powodem ponownego rozpatrzenia zgody na budowę było to, że spółka D.J.T. z Poznania miała wprowadzić w błąd administrację państwową zaniżając faktyczną powierzchnię planowanej inwestycji. Na początku budynek miał powstać na terenie około 1,7 ha. Dzięki temu inwestor nie musiał otrzymać zgody na prowadzenie budowy od RDOŚ z Poznania. Obecne przedsięwzięcie jest już jednak realizowane na powierzchni przekraczającej dwa hektary.

Z dokumentów, do których dotarło RMF FM wynika, że za kolejną nieprawidłowość można uznać przeznaczenie budowanego w Puszczy Noteckiej budynku. Według deklaracji inwestora piętnastopiętrowy zamek miał być budynkiem mieszkalnym. We wniosku do gminy złożonym w 2009 roku inwestor jako cel inwestycji podaje budowę nowoczesnego kompleksu wypoczynkowego. Docelowo ma to być pięciogwiazdkowy hotel z krytym basenem, SPA i lokalami rozrywkowymi. W 2015 roku spółka otrzymała zgodę na postawienie zamku i od razu rozpoczęła budowę.

Więcej o: