Gruzin podejrzewany o zabicie Polki może wyjść na wolność. Stara się o status uchodźcy na Ukrainie

Mamuka K. podejrzewany o zabójstwo 28-letniej Pauliny z Łodzi może wyjść na wolność, ponieważ stara się o status uchodźcy na Ukrainie. Z tego powodu ukraiński wymiar sprawiedliwości zablokował ekstradycję Gruzina do Polski.
Zobacz wideo

Mamuka K. podejrzewany jest o zabójstwo 28-letniej Pauliny D. z Łodzi. Kobieta, którą miał poznać w październiku ubiegłego roku na ulicy Piotrkowskiej, poszła z nim do hostelu przy ul. Żeromskiego. Tam została pobita, a następnie straciła życie. Ciało Pauliny D. zostało przewiezione i porzucone w okolicy Stawów Jana. Było zawinięte w folię i spakowane w torbę sportową. Sekcja zwłok wykazała, że śmierć spowodowały rany kłute szyi. Niedługo po tym Mamuka K. wyjechał z Polski. Po znalezieniu zwłok kobiety, za Gruzinem wystawiono czerwoną notę Interpolu. W listopadzie polscy policjanci zatrzymali go w Kijowie.

Podejrzany o zabójstwo Gruzin może wyjść na wolność. Ukraiński sąd zablokował ekstradycję 

Od listopada trwają próby ekstradycji podejrzanego o zabójstwo do Polski. Pismo w tej sprawie podpisał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Strona polska liczyła wówczas, że sprawę uda się zamknąć szybko, jednak na początku maja tego roku Sąd Rejonowy w Kijowie uchylili wcześniejszą zgodę ukraińskiej Prokuratury Generalnej na wydanie Mamuki K.

Dziennikarzom TVN24 udało się ustalić, dlaczego ukraiński wymiar sprawiedliwości zablokował ekstradycję pochodzącego z Gruzji mężczyzny. Okazało się, że podejrzany o zabójstwo 28-latki stara się na Ukrainie o status uchodźcy, a ukraińskie prawo nie pozwala na ekstradycję osoby, która ubiega się o taki status. Kiedy Prokuratura Generalna zezwoliła na ekstradycję Mamuki K., jego obrońca złożył zażalenie, wskazując, że ekstradycja Gruzina byłaby bezprawiem, a Sąd Rejonowy w Kijowie przyznał mu rację. Strona polska nie zgadza się z decyzją ukraińskiego sądu i wezwała tamtejszą prokuraturę do zaskarżenie decyzji kijowskiego sądu do Sądu Apelacyjnego. 

Istnieje możliwość, że Mamuka K. wyjdzie na wolność. Jeżeli Sąd Apelacyjny podtrzyma decyzję Sądu Rejonowego z Kijowa, starający się o status uchodźcy mężczyzna zostanie zwolniony z więzienia. Jeżeli tak by się stało, procedura ekstradycyjna mogłaby zostać wznowiona tylko w chwili, gdyby w sprawie pojawiły się nowe okoliczności. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Gruzin podejrzewany o zabicie Polki może wyjść na wolność. Stara się status uchodźcy na Ukrainie
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 16 razy 14

  No ludzie - bez jaj. Gdyby gość był podejrzany o zabicie Amerykanki, to sam prezydent Ukrainy by go samolotem do Waszyngtonu przywiózł. Czy naprawdę mamy aż tak nieudolne władze, że nie potrafią wymusić na takiej Ukrainie wydania nam bandyty?
  Prawdziwy rząd z jajami by zrobił tak:
  Drodzy Ukraińcy - albo jutro o 12 w południe klient będzie na przejściu granicznym z Polską, albo od godziny 12:00 wprowadzamy obostrzenia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce i w przekraczaniu przez nich granicy. Zobaczymy, ile wasze mocarstwo pociągnie bez naszych pieniędzy.

 • bogpan

  Oceniono 15 razy 9

  Duda, daj Ukrainie jeszcze kilka miliardów złotych. Zasłużyli. Zdrajcy!!!

 • e50405

  Oceniono 17 razy 9

  Ukraino, mało macie swoich przestępców i impotentów? Wykażcie odrobina dobrej woli.

 • mietek1910

  Oceniono 12 razy 8

  Polscy politycy wchodza Ukraincom w dupe, zabezpieczaja ich interesy energetyczne, chronia przed rozbiorem przez Rosje a ci w zamian nie chca nam nawet wydac mordercy. "Przyjaciele", tfu!!!

 • justas32

  Oceniono 18 razy 8

  Czy Polska nie ma żadnych służb specjalnych, żeby tam pojechać i go zabić ? Szybko by się nauczyli że Polaków nie warto jednak zabijać ...

 • radgaz

  Oceniono 6 razy 6

  "Nowe okoliczności" to chyba rozstrzygnięcie, jakie ma nastąpić, czy jest uchodźcą, czy nie. Możliwe byłoby ewentualnie do przyjęcia, gdyby prawo zakazywało ekstradycji do państwa, z którego uszedł politycznie, czyli do Gruzji. Z Polski Gruzin nie jest uchodźcą i powinien być wydany Polsce.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 6

  "Mamuka K. podejrzewany o zabójstwo 28-letniej Pauliny z Łodzi może wyjść na wolność, ponieważ stara się o status uchodźcy na Ukrainie. Z tego powodu ukraiński wymiar sprawiedliwości zablokował ekstradycję Gruzina do Polski."
  ========================================
  Mylę, że władze UPAiny powinny go NATURALIZOWAĆ. Morderca Polki to idealny materiał na kontynuatora tradycji "Rzezi Wołyńskiej"...

 • zgredzik01

  Oceniono 5 razy 5

  Od czego służby specjalne? Gdy tylko wyjdzie z pierdla. to powinien znaleźć się w samochodzie jadącym do Polski. Izraelici jakoś to potrafią, Turcy też, a my będziemy płakać nad przekupnym wymiarem sprawiedliwości na Ukrainie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX