Broniarz krytykuje nagrody dla samorządowców z Krakowa: "Jak to wyjaśnić strajkującym nauczycielom?"

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego skrytykował nagrody, które zostały przyznane samorządowcom z Krakowa. Według Sławomira Broniarza jest to niesprawiedliwe wobec nauczycieli, którzy w wyniku strajku otrzymali mniejsze wynagrodzenia.
Zobacz wideo

O przyznaniu nagród dla pracowników krakowskiego magistratu napisał portal Onet.pl. W pierwszym kwartale tego roku prezydent miasta Jacek Majchrowski przyznał swoim pracownikom nagrody w wysokości łącznie 3,6 milionów złotych.

Broniarz krytykuje nagrody dla samorządowców z Krakowa - Jak to wyjaśnić strajkującym nauczycielom?

32 tysiące złotych z tej kwoty zostało przyznanych zastępcom Majchrowskiego. Wiceprezydenci Krakowa - Bogusław Kośmider, Andrzej Kulig, Jerzy Muzyk i Anna Korfel-Jasińska są jednymi z najlepiej zarabiających samorządowców. Ich roczne dochody wynoszą około 170 tysięcy złotych.

Do informacji Onetu odniósł się także szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, który już wcześniej apelował do władz polskich miast o pomoc dla nauczycieli, którzy z powodu strajku otrzymali mniejsze wynagrodzenia. Teraz Sławomir Broniarz napisał: "W Krakowie nagrody dla wiceprezydentów, w I kw.-3.6 mln zł. Jak to wyjaśnić strajkującym nauczycielom, którzy utracili swoje wynagrodzenia?".

Strajk nauczycieli trwał od 8 do 27 kwietnia tego roku. W całej Polsce odwoływane były lekcje w szkołach oraz zajęcia w przedszkolach. Na początku w proteście nauczycieli brało udział nawet 78 procent placówek. Nauczyciele domagali się podwyżek, zwiększenia nakładów na oświatę z budżetu państwa oraz zmiany w ocenach pracy nauczycieli i ścieżek ich awansu. Strajk nauczycieli zakończył się bez porozumienia z rządem. Zgodnie z prawem nauczyciele, którzy przystąpili do strajku, nie otrzymali wynagrodzenia za czas protestu. Jak informował portal Money.pl niektórzy nauczyciele otrzymali wtedy tylko 355 złotych pensji.

Więcej o: