Uwaga na burze i intensywne deszcze! IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia

Pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia przed intensywnym deszczem i burzami. W wielu województwach ulewna pogoda utrzyma się aż do piątku 17 maja.
Zobacz wideo

Polska jest pod wpływem rozległego górnego niżu znad rejonu Morza Śródziemnego oraz ciepłego frontu atmosferycznego, który przemieszcza się w kierunku zachodnim - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Takie warunki atmosferyczne mogą powodować intensywne opady deszczu, a także gwałtowne burze.

Prognoza pogody. IMGW ostrzega przed deszczem i burzami. Gdzie będzie padać?

Z ostrzeżeń meteorologicznych wydanych przez IMGW wynika, że dziś możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu w województwach lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, małopolskim, śląskim, opolskim oraz dolnośląskim, z kolei burze w województwach mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim. Prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu to 15-20 mm, a na Mazowszu i Lubelszczyźnie około 25 - 35 mm. 

Z przewidywań synoptyków wynika, że burze i intensywne opady deszczu wystąpią w Polsce także jutro i pojutrze. 16 maja silne opady deszczu będziemy obserwować w województwach lubuskim, wielkopolskim, opolskim i dolnośląskim, z kolei burze - w podkarpackim i świętokrzyskim. W piątek intensywne opady deszczu dadzą się we znaki mieszkańcom województwa dolnośląskiego, a burze przejdą przez Podkarpacie, Małopolskę, Śląsk, Opolszczyznę oraz Dolny Śląsk.

Deszcze i burze mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia oraz mienia. IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów na temat sytuacji pogodowej. Przypomina także, że niekorzystne warunki meteorologiczne mogą być przyczyną opóźnień komunikacji publicznej, utrudnień w ruchu drogowym oraz zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych. 

Więcej o: