"Tylko nie mów nikomu". Biskup Andrzej Suski może być pozbawiony tytułu honorowego obywatela

Stowarzyszenie Polska Laicka zwróciło się do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego oraz posłów Platformy Obywatelskiej z apelem o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tytułu honorowego obywatela województwa. Biskup senior diecezji toruńskiej jest jednym z duchownych, o których mówi film "Tylko nie mów nikomu".
Zobacz wideo

Pismo Arkadiusza Brodzińskiego ze Stowarzyszenia Polska Laicka został skierowane do marszałka województwa Piotra Całbeckiego i posłów Tomasza Lenza, Arkadiusza Myrchy, Pawła Olszewskiego i Krzysztofa Brejzy z Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, że koalicja PO-PSL ma większość w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

"Tylko nie mów nikomu". Stowarzyszenie Polska Laicka pisze apel ws. biskupa Andrzeja Suskiego

"W ostatnich dniach opinią publiczną w Polsce wstrząsnął film dokumentalny Tomasza Sekielskiego <<Tylko nie mów nikomu>>. Jednym z bohaterów tego dokumentu jest były biskup diecezji toruńskiej Andrzej Suski" - czytamy w liście do polityków PO, cytowanym przez portal onet.pl.

Arkadiusz Brodziński ze Stowarzyszenia Polska Laicka wskazał w swoim apelu, że biskup Andrzej Suski ukrywał przed organami ścigania przestępstwa popełniane przez innego duchownego, który był podwładnym biskupa i przenosił go z parafii na parafię, zamiast zgłosić sprawę prokuraturze i policji

"Nigdy nie zainteresował się losem ofiar, nie zadeklarował pomocy czy wsparcia finansowego. W sensie moralnym jest współwinny, jego zachowanie można potraktować jako współudział w przestępstwie" - napisał Arkadiusz Brodziński, domagając się odebrania biskupowi tytułu honorowego obywatela województwa. 

Toruński Strajk Kobiet chce odebrania honorów bp. Suskiemu i zbiera podpisy pod petycją

Stowarzyszenie Polska Laicka nie jest jedyną organizacją, która domaga się odebrania tytułów biskupowi Andrzejowi Suskiemu. Taką samą prośbę wystosował Toruński Strajk Kobiet, zwracając się w tej sprawie do władz Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego. Toruński Strajk Kobiet napisał także list otwarty do samego biskupa Suskiego i stworzył petycję o pozbawienie go honorów i tytułów, którą można podpisać na stronie internetowej avaaz.org.

"W nawiązaniu do skandalicznych zachowań księdza biskupa Andrzeja Suskiego, który wspierał proceder ukrywania sprawców pedofilii w Kościele Katolickim, prezentujemy petycję o pozbawienie go wszystkich tytułów i honorów. Nie chcemy, by taka osoba była wizytówką naszego regionu i doświadczała niezasłużonej gloryfikacji" - czytamy na Facebooku Toruńskiego Strajku Kobiet.

Toruńska kuria wydała oświadczenie. Film Sekielskich to "wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia"

W poniedziałek na stronie internetowej Kurii Diecezjalnej Toruńskiej zostało opublikowane oświadczenie w sprawie filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

"Biskup toruński zapewnia, że wraz z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo podejmuje starania, aby każda parafia była bezpiecznym domem dla wiernych, szczególnie dla najbardziej bezbronnych. Kuria Diecezjalna Toruńska działa zgodnie z prawem Polskim, zaleceniami papieża Franciszka oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski" - zapewnia Kuria Diecezjalna Toruńska. W komunikacie czytamy także, że ksiądz Andrzej S. został wydalony ze stanu duchownego w 2015 roku, a sprawowanie przez niego funkcji kapłańskich może "nosić znamiona przestępstwa lub wykroczenia. 

W oświadczeniu jest mowa także o wypowiedzi biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, który powiedział, że film Sekielskich "rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych”. Kuria zaznacza także, że wypowiedź toruńskiego biskupa Wiesława Śmigla, którą można usłyszeć w filmie Sekielskich, "opierała się na aktach zgromadzonych w Kurii oraz dotyczyła przypadku opisanego w raporcie fundacji Nie lękajcie się, a nie sprawy Andrzeja S. tak, jak to sugeruje materiał filmowy". 

Więcej o: