Arcybiskup z Malty przyjedzie do Polski. Po jego śledztwie biskupi z Chile podali się do dymisji

Abp Charles Scicluna będzie uczestniczył w kolejnym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Posłanka Joanna Scheurnig-Wielgus mówi, że to konsekwencja raportu Fundacji "Nie lękajcie się". Arcybiskup jest odpowiedzialny w Watykanie za badanie nadużyć seksualnych przez księży.
Zobacz wideo

Charles Scicluna to arcybiskup z Malty, który od zeszłego roku pełni funkcję pomocniczego sekretarza w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Arcybiskup Scicluna z ramienia kurii rzymskiej zajmuje się głównie nadużyciami seksualnymi księży. Na początku roku Charles Scicluna był jednym z głównych organizatorów pierwszego w historii Kościoła szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią.

Abp Charles Scicluna odwiedzi Polskę. Zajmie się pedofilią w Kościele 

Był także główną osobą w śledztwie dotyczącym wykorzystywania nieletnich przez duchownych w Chile. To właśnie on przedstawił papieżowi Franciszkowi raport pokazujący skalę pedofilii w chilijskim Kościele i tuszowania jej. Po tym aż 32 hierarchów kościelnych z Chile złożyło do papieża rezygnację. Część z nich została przyjęta.

Maltański arcybiskup Charles Scicluna odwiedzi w czerwcu Polskę. Poinformował o tym Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak już w marcu tego roku. Powiedział, że wysłannik Watykanu będzie uczestniczył w najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Posłanka Joanna Scheurnig-Wielgus dodaje, że abp Scicluna nie przyjeżdża do Polski na wycieczkę, ale aby zbadać skalę nadużyć księży wobec nieletnich. Mówi, że to bezpośrednia konsekwencja przedstawienia w Watykanie raportu Fundacji "Nie lękajcie się". - On nie przyjeżdża tutaj na weekend, on przyjeżdża tutaj po to, by rozliczyć tych wszystkich biskupów - mówiła posłanka Scheuring-Wielgus w "Polityce na ostro"

Z kolei rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że decyzja o zaproszeniu abpa Scicluny zapadła w czerwcu 2018 r.

Zobacz wideo
Więcej o: