PiS włączy nauczycieli do korpusu służby cywilnej? Jest haczyk: nie mogliby strajkować

Jeśli PiS wygra jesienne wybory, nauczyciele mogą zostać włączeni do korpusu służby cywilnej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Jako urzędnicy pedagodzy zarabialiby więcej, ale za to nie mogliby strajkować.
Zobacz wideo

Zmiany w zasadzie zatrudniania nauczycieli i ich wynagradzania są konieczne, nie tylko zdaniem rządu i opinii publicznej, ale też oświatowych związków zawodowych. Włączenie nauczycieli do korpusu służby cywilnej nie jest niczym nowym - w Polsce było tak przed wojną, od 1922 roku, zaś do dziś podobne rozwiązania obowiązują m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech.

Nauczyciele w korpusie służby cywilnej? Plany PiS po wyborach

Co by się zmieniło? Pedagodzy po zdaniu egzaminu państwowego mogliby liczyć m.in. na dodatek służby cywilnej w wysokości od 900 do 4 tys. zł miesięcznie, przy czym zachowaliby trzynastki i dodatki stażowe. Samorządy z kolei nie wypłacałyby pensji nauczycielom, tylko robiłby to rząd, więc subwencja oświatowa dla samorządów zostałaby mocno zredukowana - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Rodzice i uczniowie mogliby z kolei liczyć na wyższą jakość kształcenia, bo do szkół trafialiby najlepsi pedagodzy dzięki otwartemu naborowi.

Dla nauczycieli wprowadzenie tego rozwiązania oznaczałoby jednak jeszcze jedną ważną zmianę: straciliby możliwość strajkowania, bo członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą brać udziału w strajku.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. Pedagodzy sprzeciwiali się m.in. niskim pensjom. Po kilku nieudanych rundach negocjacji ostatecznie rząd zaproponował okrągły stół oświatowy, a związki zawiesiły strajk. W obradach, których sesje miały miejsce 26 i 30 kwietnia, zaś kolejne odbędą się w najbliższy piątek, nie biorą jednak udziału ZNP, Forum Związków Zawodowych i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność-Oświata". ZNP zapowiedział organizację własnego okrągłego stołu, który ma odbyć się 24 czerwca.

Zobacz wideo
Więcej o: