Pogoda. Zimni ogrodnicy i zimna Zośka w Polsce. Kiedy wreszcie będzie cieplej?

Pogoda. Zimni ogrodnicy i zimna Zośka przynieśli nad Polskę wyraźne ochłodzenie. Jak długo u nas zabawią? Meteorolodzy prognozują, że wzrost temperatur nastąpi już za dwa dni.
Zobacz wideo

Zimni ogrodnicy oraz zimna Zośka to zjawisko charakterystyczne dla Europy Środkowej. Występuje ono w połowie maja, kiedy po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Polskę i inne kraje środkowej części Europy wraz z niżem barycznym zaczyna napływać zimne, polarne powietrze. Nazwy zimni ogrodnicy i zimna Zośka pochodzą od patronów dni podczas których obserwujemy to zjawisko - zimni ogrodnicy to święci Pankracy, Serwacy Bonifacy (wspominani kolejno w dniach od 12 do 14 maja), z kolei zimna Zośka to św. Zofia, której dzień przypada na 15 maja.

Pogoda. Czas zimnych ogrodników i zimnej Zośki. Kiedy nastąpi ocieplenie? 

W tym roku ludowe porzekadło mówiące o tym, że "Pankracy, Serwacy, Bonifacy to źli na ogród chłopacy" sprawdziło się w stu procentach. W ciągu ostatnich dwóch dni obserwowaliśmy pogorszenie się warunków atmosferycznych oraz spadek temperatury, a w górach także opady śniegu. Taka pogoda utrzyma się aż do środy, czyli do tzw. zimnej Zośki - jutro w przeważającej części kraju wciąż będzie padał deszcz (z wyjątkiem zachodniej granicy), a temperatura w większości polskich miast nie przekroczy 13 stopni Celsjusza.

Ocieplenia i stopniowej poprawy pogody możemy spodziewać się w czwartek. Tego dnia nad Polskę zaczną nadciągać masy ciepłego powietrza znad Morza Czarnego, a temperatura zacznie wzrastać. 16 maja najzimniej będzie nad morzem, gdzie termometry wskażą 12 stopni, a najcieplej na Podkarpaciu, gdzie temperatura wzrośnie nawet do 20 stopni. Niestety, tego dnia wciąż będzie dość deszczowo, a na wschodzie kraju mogą wystąpić również gwałtowne burze.

Pierwszym słonecznym dniem w tym tygodniu będzie sobota. Niebo nad Polską rozpogodzi się, a w większości regionów nie będzie padał deszcz. Tego dnia temperatura może wzrosnąć nawet do 19 stopni w Zakopanem i aż do 24 stopni w Łodzi.

Więcej o:
Komentarze (15)
Pogoda. Zimni ogrodnicy i zimna Zośka w Polsce. Kiedy wreszcie będzie cieplej?
Zaloguj się
 • waclawbuclaw

  Oceniono 4 razy 4

  Chyba coś nie bardzo, bo zimne powietrze nakur... napływa nad Polskę od początku maja. Teraz co najwyżej zaczęło dla odmiany padać.

 • iarna

  Oceniono 2 razy 2

  Na Słowenii znana jak Poscana Zofka.

 • elasp

  Oceniono 5 razy 1

  Skoro "zimna Zośka" jest wynikiem globalnych zjawisk klimatycznych, dlaczego nadal występuje w niezmienionej postaci, skoro doszło i dochodzi do globalnego ocieplenia?

 • batista69

  Oceniono 1 raz 1

  A w Bagdadzie 41 stopni :-) Nie mogę pojąć jak wytrzymywali tam żołnierze w kamizelkach kiloodpornych i całym sprzętem. Koszmar.

 • 1944kumaty

  Oceniono 9 razy 1

  I dokladnie o tym pisalem miesiac temu kiedy grzmieliscie czerwonymi naglowkami o koszmarze ocieplenia klimatu - kilka dni z upragnionym przez przyrode deszczem i (co za tym zawsze o tej porze roku idzie) ochlodzeniem i wrzucacie jako jeden z glownych newsow pytanie: KIEDY WRESZCIE BEDZIE CIEPLEJ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX