Licheń. Po "Tylko nie mów nikomu" zasłonięto pomnik papieża i ks. Makulskiego. Do odwołania

W Licheniu zasłonięto pomnik Jana Pawła II, przed którym klęczy ks. Eugeniusz Makulski. W dokumencie "Tylko nie mów nikomu" ujawniono przestępstwa seksualne duchownego. "Decyzja o jego dalszym losie zostanie podjęta w najbliższej przyszłości" - brzmi oficjalne stanowisko marianów w sprawie.

W Licheniu zasłonięto pomnik papieża Jana Pawła II, przed którym klęczy ks. Eugeniusz Makulski, inicjator powstania Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Pozostaje też honorowym kustoszem bazyliki (tytuł przysługuje mu do końca życia).

Licheń. Zasłonięto pomnik papieża i ks. Eugeniusza Makulskiego

O tym, że cały pomnik zasłonięto, poinformował lokalny portal LM.pl. Na jednej z płacht umieszczono nawet tabliczkę "Uwaga! Roboty na wysokości". Sprawę skomentował ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik polskiej prowincji marianów. Na Twitterze ukazało się takie oświadczenie:

W związku z pytaniami dotyczącymi pomnika znajdującego się na terenie sanktuarium, pragniemy poinformować, że decyzja o jego dalszym losie zostanie podjęta w najbliższej przyszłości. Do tego czasu pozostanie on zasłonięty.

"Tylko nie mów nikomu". Oskarżenia wobec ks. Eugeniusza Makulskiego

Ks. Eugeniusz Makulski pojawia się w dokumencie Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Jeden z bohaterów filmu, obecnie ksiądz, ujawnia, że był wielokrotnie gwałcony przez księdza Makulskiego.

Stał przy biurku i mówił o tym, że ma zdolności bioenergoterapeuty, rozkładał ręce i przyciskał do siebie rozebrany. Potem kładł do łóżka. Jeśli coś jest koszmarem, to właśnie to. Jeśli jest piekło, to takie właśnie

- tak opisywał to w liście upublicznionym w "Tylko nie mów nikomu" mężczyzna, który był ofiarą ks. Makulskiego.

Marianie zabierają głos po "Tylko nie mów nikomu"

Wcześniej, po premierze filmu Sekielskich, Zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie w tej sprawie:

Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza Makulskiego MIC – zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej
Więcej o: