"Tylko nie mów nikomu". Ks. Prusak liczy, że biskupi nie zostaną bezkarni. "Wytyczne z Watykanu przeorają Kościół"

Ks. Jacek Prusak w TVN24 stwierdził, że kościelni hierarchowie, którzy mogli być winni tuszowania przypadków pedofilii "nie powinni czuć się bezpieczni i bezkarni". Wyraził też pogląd, że wytyczne z Watykanu, którymi zarządza papież Franciszek, "przeorają" Kościół.
Zobacz wideo

Ks. Jacek Prusak, prorektor Akademii "Ignatianum" w Krakowie, jezuita,po emisji filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego wygłosił mocne kazanie. Duchowny stwierdził, że "nadchodzi sąd nad wilkami w koloratkach" w kontekście ujawnionych w dokumencie przypadków pedofilii w polskim Kościele.

Później ks. Prusak doprecyzował, dlaczego wygłosił takie kazanie. Jak tłumaczył: - Całe szczęście, jeśli te słowa zostały odebrane jako antyklerykalne. Takie miały być. To kazanie nie było wymierzone przeciwko księżom czy Kościołowi, tylko przeciwko mentalności niektórych księży - powiedział.

"Tylko nie mów nikomu". Ks. Prusak o biskupach: Nie powinni czuć się bezpieczni

W TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego" ks. Jacek Prusak ponownie odniósł się do "Tylko nie mów nikomu". Jak przekonywał, wiedział o tym, że w polskim Kościele występuje problem pedofilii jeszcze przed premierą dokumentu Tomasza Sekielskiego i miał nadzieję, że "ta bomba wybuchnie".

Ks. Prusak mówił natomiast, że problem pedofilii w Kościele jest "systemowy" i winowajcami nie są wyłącznie duchowni - sprawcy molestowania seksualnego. Wskazał, że poza księżmi, którzy dopuszczali się czynów pedofilnych, zawiodła instytucja, która powinna stać po stronie ofiar. Co z biskupami, którzy mogli ukrywać sprawców?

Jeśli się udowodni winy, o które się ich osądza, powinni oddać się do dyspozycji papieża. (...). Wtedy zobaczymy, jaki będzie ich dalszy los

- odpowiedział na to pytanie ks. Prusak, dodając, że kościelni hierarchowie "nie powinni się czuć bezpieczni i bezkarni".

Ks. Prusak o pedofilii w Kościele: Wytyczne z Watykanu przeorają ten Kościół

W kontekście problemu pedofilii w Kościele ks. Prusak wspomniał o ostatnich zmianach i wytycznych, jakie płyną z Watykanu za sprawą działań papieża Franciszka. Jeszcze przed emisją "Tylko nie mów nikomu" głowa Kościoła wydała nowe zasady dla duchownych, które wprowadzają m.in. obowiązek zgłaszania pedofilii przez duchownych na wszystkich szczeblach.

Wytyczne, które idą z Watykanu, które papież Franciszek ma dla całego Kościoła, to jest coś ważnego, głębokiego, coś, co przeora ten Kościół

- stwierdził w TVN24 ks. Jacek Prusak.

Więcej o: