Polska homofobicznym liderem w Unii Europejskiej trzeci rok z rzędu. Gorzej jest tylko na Łotwie

W rankingu ILGA Europe Polska zajęła drugie od końca miejsce w Unii Europejskiej z wynikiem 18/100 punktów. Organizacja badała poziom równouprawnienie osób LGBT w Europie. Gorzej wypadła jedynie Łotwa.

Organizacja ILGA Europe z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii opublikowała coroczny ranking równouprawnienia osób LGBTI w krajach naszego kontynentu. Ranking mierzy poziom równouprawnienia w sześciu obszarach:

 1. równość i zakaz dyskryminacji
 2. rodzina
 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji
 4. przestępstwa z nienawiści
 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna
 6. prawo do azylu

Z rankingu dowiadujemy się m.in. w których krajach obowiązuje równość małżeńska, czy organizowanie marszów równości spotyka się z represjami i gdzie osoby LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interseksualne) mogą liczyć na ochronę prawną przed przemocą.

Polska dostała 18 na 100 punktów

Polska trzeci rok z rzędu zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej - na 100 możliwych punktów Polska zdobyła jedynie 18. "Ranking nie jest badaniem opinii publicznej - jego wynik bazuje na analizie prawodawstwa obowiązującego w poszczególnych krajach. Po zsumowaniu punktów, które zdobyliśmy w każdej z sześciu kategorii, okazuje się, że Polska ma ich zaledwie 18. Najmniej, bo zero punktów uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumianych jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia" - wyjaśnia Kampania Przeciw Homofobii

Polska należy do grupy 6 krajów UE, w których pary jednopłciowe nie mogą sformalizować swojego związku. Poza Polską pary osób tej samej płci nie mają możliwości sformalizowania związku jedynie w Rumunii, Bułgarii, Słowacji oraz na Litwie i Łotwie.

embed

Katolicka Malta najlepsza w Europie

Najlepszy wynik w Europie osiągnęła Malta, której ILGA przyznała 90 proc. Daleko za Maltą, ale wciąż z bardzo pozytywnymi wynikami znalazły się Belgia (73 proc.), Luksemburg (70 proc.), Finlandia (69 proc.), Dania (68 proc.), Norwegia (68 proc.), Portugalia (66 proc.) i Wielka Brytania (66 proc.).

Najgorzej - jeśli bierzemy pod uwagę całą Europę - wypadają Azerbejdżan (3 proc.), Turcja (5 proc.), Armenia (7 proc.) i Rosja (10 proc.). Jeśli zaś uwzględnimy wyłącznie kraje Unii Europejskiej, najgorzej wypadają Łotwa (17 proc.), Polska (18 proc.) i Włochy (22 proc.).

embed

Interaktywną mapę, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat poszczególnych krajów można znaleźć na stronie ILGA Europe

Więcej o:
Komentarze (355)
Polska homofobicznym liderem w Unii Europejskiej trzeci rok z rzędu. Gorzej jest tylko na Łotwie
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 72 razy 26

  ale za to w ochronie pedofili w sutannach, zajmujemy trzy miejsca na podium

 • allium_ursinum

  Oceniono 60 razy 8

  Bardzo to cieszy, że w Polsce jeszcze tyle zdrowych, normalnych ludzi.

 • 4v

  Oceniono 20 razy 8

  W Lichtensztajnie, San Marino i Monako gorzej niż w Polsce ;) Ktoś mógłby wytłumaczyć ten fenomen?

 • miszogun

  Oceniono 13 razy 7

  Nie ma czegoś takiego jak homofobia. Jest homowstręt.

 • ltte

  Oceniono 15 razy 7

  To jakieś jaja są? Tyle się mówi i pisze o molestowaniu chłopców przez księży, a nigdy nawet nie padło najbardziej trafne, ach politycznie niepoprawne słowo, homopedofilia. Bardziej tolerancyjnego kraju na świecie nie ma ;-)

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy 6

  A czego spodziewać się po raporcie "Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów", co "spłytnie" ukrywacie pod skrótem ILGA ... zapewne 100% dostają kraje, w których każdy homoś dostaje loda na życzenie = ale niestety państwa Watykan w badaniach nie uwzględnili ... honk honk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX