Polska strona pojedzie badać wrak Tu-154 w Smoleńsku. Komisja smoleńska nie zostanie zaproszona

Pod koniec maja do Smoleńska pojadą polscy prokuratorzy, którzy będą mieli możliwość uczestniczenia w kolejnych badaniach wraku Tu-154M. Okazuje się jednak, że nie będą im towarzyszyć członkowie podkomisji smoleńskiej.
Zobacz wideo

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że Komitet Śledczy Rosji zgodził się, aby polscy prokuratorzy przeprowadzili oględziny wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 osób, które towarzyszyły mu w drodze do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Komisja smoleńska nie pojedzie badać wraku Tu-154M

Jak informuje rmf24.pl, nie oznacza to jednak, że w maju do Smoleńska pojadą członkowie podkomisji smoleńskiej, która próbuje wyjaśnić przyczyny katastrofy. Okazuje się, że nie ma takiej możliwości, ponieważ prokuratorzy jadą tam na wniosek o pomoc prawną złożony w dochodzeniu. Zgodnie z prawem czynności mogą prowadzić tam tylko wyznaczone do tego organy, czyli prokuratorzy. Nie ma możliwości, żeby dołączyli do nich członkowie komisji, którzy prokuratorami nie są. 

Polscy prokuratorzy pojadą do Smoleńska pod koniec maja i będą mieli możliwość rozpoczęcia prac na lotnisku, gdzie znajdują się fragmenty rozbitego TU-154M. Zgodnie z procedurą, wszystkie czynności, w tym pobieranie próbek, będą przeprowadzać rosyjscy specjaliści w obecności przedstawicieli Polski. Następnie materiały zostaną opisane i przekazane do Warszawy.

Jak pisze RMF FM, zdaniem członka podkomisji smoleńskiej Kazimierza Nowaczyka taka forma oględzin nie będzie dla komisji wartościowa. Uważa on, że wszystkie badania muszą przeprowadzić Polacy i to sprzętem przywiezionym z Polski. W przeciwnym razie będziemy działać "na korzyść propagandy strony rosyjskiej".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (124)
Polska strona pojedzie badać wrak Tu-154 w Smoleńsku. Komisja smoleńska nie zostanie zaproszona
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 42 razy 32

  Co ten Nowaczyk prdoli? Przecież dostaną materiał - mogą go sobie w Wolsce badać do woli.
  Już ujada, że nie będzie wartościowa. Jeszcze przyda się ze 20 lat ciągnięcia kasy za te smoleńskie brednie o zamachu.

 • polakadam

  Oceniono 32 razy 28

  Świroniowa podkomisja nie spełnia międzynarodowych przepisów dotyczących kwalifikacji jej członków. Innymi słowy nie ma w niej fachowców których konkluzje byłyby uznane na forum międzynarodowym. I dla tego nie może się nazywać komisją. Świroni obszedł przepisy nadając jej nazwę podkomisja. Zastosował sztuczkę ale zapomniał że nikt nie uzna jego badań. Nie dziwię się że ich ruscy nie zaprosili.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 34 razy 28

  A kiedy resortowa czerwona rodzina Kaczyńskich zapłaci Polakom za ten zniszczony samolot?

 • def11

  Oceniono 30 razy 20

  Gdy w Smoleńsku organizowany będzie festiwal sztuki cyrkowej na pewno cyrk Macierewicza zaproszony będzie.

 • sztucznypolak

  Oceniono 29 razy 19

  A dlaczego czlonkowie Komisji Macierewicza nie moga zostac prokuratorami specjalnymi?
  Nie takie rzeczy PiS w jedna noc uchwlal, a dlugopis podpisywal.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 32 razy 16

  A po co ma do Rosji jechać Komisja Smoleńska? żeby nie daj buk coś znaleźć? A jak nie przypasuje do faktów? To Maciora musiałaby się tłumaczyć i budować nową teorię.

 • polakadam

  Oceniono 17 razy 13

  Świroni i tak nie ma czasu oglądać wraku. On teraz przeważnie siedzi w amerykańskiej Częstochowie. Bo jeszcze tylko tam chcą słuchać jego bredni. To górale ze starej emigracji którzy wyjechali za komuny a antosia cały czas uważają za konspiratora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX