Prokuratura Krajowa zbada przypadki pedofilii z filmu Sekielskich. Ziobro powołuje zespół

Prokuratura Krajowa zajmie się przypadkami pedofilii ujawnionymi w filmie Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Wśród księży, którzy zostali tam zdemaskowani, są m.in. kapelan Lecha Wałęsy ks. Franciszek Cybula czy były kustosz Lichenia ks. Eugeniusz Makulski.
Zobacz wideo

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie "Tylko nie mów nikomu" - poinformowała IAR Ewa Bialik, Rzecznik Prasowa Prokuratury Krajowej.

Również politycy reagują na film "Tylko nie mów nikomu" i zapowiadają projekty zmierzające do zaostrzenia kar za nadużycia seksualne. W niedzielę Jarosław Kaczyński mówił o zaostrzeniu kar dla sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci i przesunięcia górnej granicy wieku ofiary, gdy czyn zaliczany jest jako takie przestępstwo. Z kolei PO chce zmienić Kodeks karny tak, by czyny pedofilskie nie ulegały przedawnieniu. Oczekuje również powołania specjalnego zespołu prokuratorów przy Rzeczniku Praw Dziecka

Brudziński: Zero tolerancji dla kreatur, które krzywdzą dzieci

Po obejrzeniu filmu braci Sekielskich wypowiedział się również szef MSWiA Joachim Brudziński

- Zero tolerancji dla tych wszystkich kreatur, które w ten sposób tak dramatyczny i traumatyczny krzywdzą dzieci - stwierdził. Zwrócił uwagę, że zarzuty wobec trzech osób pokazanych w "Tylko nie mów nikomu" już się przedawniły, jednak film prezentuje nowe wątki. Poinformował, że rozmawiał w tej sprawie w niedzielę z komendantem głównym policji. - Trwa analiza pełnej dokumentacji. Ostatecznie decyzja będzie należała do prokuratury - zapowiedział.

Jak informuje Onet.pl, we wtorek odbędzie się przełożona z poniedziałku konferencja prasowa "Walka z pedofilią - nowe ważne informacje" zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

"Tylko nie mów nikomu". Film ujawnia przypadki nadużyć seksualnych w Kościele

Film braci Tomasza i Marka Sekielskich został udostępniony w sieci w sobotę o 14.30, a już zobaczyło go ponad 7 mln osób. Ujawniono w nim przypadku nadużyć seksualnych ze strony polskich księży. Wśród nich jest kilku ważnych duchownych m.in. kapelan Lecha Wałęsy ks. Franciszek Cybula czy były kustosz Lichenia ks. Eugeniusz Makulski. Innym bohaterem filmu jest ks. Dariusz Olejniczak, który w liście do papieża Franciszka złożył dziś prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. 

Bracia Sekielscy rozważają współpracę z Netfliksem. Film "Tylko nie mów nikomu" chcieliby udostępnić w serwisie za darmo, aby zobaczyła go jak najwięcej osób.

Więcej o: