Ksiądz Jan A. w filmie Sekielskich przyznał się do molestowania. Kuria wydała oświadczenie

Księdzu Janowi A. grozi wydalenie ze stanu kapłańskiego, a kuria mówi o "ubolewaniu i współczuciu dla ofiar". To reakcja na film "Tylko nie mów nikomu". W dokumencie Marka i Tomasza Sekielskich ofiara księdza doprowadziła do konfrontacji, a ten przyznał się do molestowania innych dzieci.
Zobacz wideo

Emerytowany ksiądz Jan A. z diecezji kieleckiej w filmie "Tylko nie mów nikomu" przyznaje się do molestowania Anny Misiewicz jako 7-8 latki. Jej konfrontacja z nim została nagrana i pokazana w filmie braci Sekielskich. Dawny proboszcza parafii ze świętokrzyskiej Topoli potwierdza też, że nie była jego jedyną ofiarą. Po spotkaniu kobieta zgłosiła sprawę władzom kościelnym.

Po sobotniej premierze filmu (od której ma on już 7,7 mln wyświetleń na Youtubie) Kuria Diecezjalna w Kielcach wydała oświadczenie, a jej rzecznik skomentował sprawę w rozmowie z serwisem Onet.pl. - Trzeba ubolewać nad tym i wyrażać współczucie wobec ofiar, które przeżywają straszne rzeczy, co było pokazane w tym filmie - mówi ks. Mirosław Cisowskim. Zapewnia, że "trzeba robić wszystko", by unikać takich sytuacji, jednak zwraca uwagę, że pokazane sytuacje "są z dalekiej przeszłości" i "byłoby inaczej, gdyby te osoby zgłosiły się wcześniej". 

Księdzu grozi wydalenie ze stanu duchownego

W cytowanym przez serwis oświadczeniu opisane jest postępowanie kurii ws. księdza Jana A. "W dniu 7 stycznia 2019 r. godz. 14.15 Biskup Kielecki Jan Piotrowski na podstawie otrzymanej informacji telefonicznie polecił Delegatowi ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży uzyskanie od ks. Jana A., emerytowanego prezbitera diecezji kieleckiej wyjaśnień w sprawie jego prawdopodobnych nadużyć o charakterze seksualnym względem nieletnich w czasach, kiedy pracował w duszpasterstwie" - czytamy w oświadczeniu. Ksiądz został przesłuchany i "złożył obszerne wyjaśnienia". Później zeznania złożyła Anna Misiewicz. "Wstępne postępowanie" w sprawie zostało zakończone i jego dokumentację przesłano do Watykanu. Księdzu grozi wydalenie ze stanu duchownego.

Anna Misiewicz to pierwsza ofiara, której historię oraz konfrontację ze sprawcą pokazuje film. Spotkała się z nim w Domu Księży Emerytów w Kielcach. Gdy pyta go, czy pamięta, co jej zrobił, ksiądz dopytuje, czy chodzi o to "łapanie za kolano i pocałunki". Ofiara mówi, ze chodzi nie tylko o to. Starszy mężczyzna nie zaprzecza, tłumaczy, że to była "głupia namiętność", że "diabeł zbierał żniwo", a w końcu, że to "objaw miłości ojcowskiej" i zapewnia, że nawrócił się, gdy trafił do szpitala. W ramach przeprosin próbuję całować Misiewicz w rękę. Pytany przez nią przyznaje, że "nie była jedyna".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (253)
Kielecka kuria wydała oświadczenie po filmie Sekielskich
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 135 razy 127

  "Księdzu grozi wydalenie ze stanu duchownego". To straszne.
  Jak mu zrobią jeszcze "niu, niu" i postawią do kąta, to będzie prawdziwa tortura.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 111 razy 109

  Będą znęcali się nad tym dziadkiem, poświęcą go jako kozła ofiarnego. Tylko aby nie dotrzeć do organizatorów tych przemieszczeń księży pedofilów po parafiach. Leszek Sławoj Gnój dalej będzie spał spokojnie.

 • habib78

  Oceniono 76 razy 74

  czy jak wydalą to będzie bez wykształcenia, czy murarzem?

  Niestety wszystkie reakcje koncentrują się na przypadkach z filmu, a nie adresują właściwego problemu, którym jest zinstytucjonalizowane ukrywanie działalności przestępczej, przez organizację, która działa na terenie Polski, indoktrynuje na terenie Polski, ale nie podlega polskiej jurysdykcji.

 • cozano

  Oceniono 66 razy 64

  "zwraca uwagę, że pokazane sytuacje "są z dalekiej przeszłości" i "byłoby inaczej, gdyby te osoby zgłosiły się wcześniej". "
  Już obrońcy pedofilii kościelnej próbują relatywizować przestępstwa. Tam gdzie zgłaszano takie sytuacje, to pedofilów w sutannach przesuwano po prostu do innych parafii.

 • stefan99999

  Oceniono 53 razy 51

  "(Rzecznik kurii) zwraca uwagę, że pokazane sytuacje "są z dalekiej przeszłości" i "byłoby inaczej, gdyby te osoby zgłosiły się wcześniej".

  Byłoby lepiej gdyby zgłosiły sprawę w czasach, gdy łatwiej było zamieść pod dywan. Czy tak?

 • ceppisowski

  Oceniono 56 razy 50

  To atak na polski Kościół!!!!!!
  Wzywam naszych świętych katolików. Kaczynskiego Ziobre i Dude
  Pomozmy naszym
  to dzieci gwalcily naszych dobrodziejów

  PS chcialbym podziekowac Zbysiowi Ziobrze za ukrywania nazwisk ksiezy na listach pedofilow
  Szczesc Boze Zbyszek

 • ps11111ps

  Oceniono 42 razy 42

  Jeżeli dla tego zboka to był objaw miłości ojcowskiej, to strach myslec o czym on myslał odmawiając OJCZE NASZ!

 • hbire

  Oceniono 40 razy 38

  jak go wywalą z tego kk to czy straci także prawo do pobierania emerytury ? NIE, bo praw nabytych nie utraci a seriale będzie mógł oglądać 24 h/7 dni, darmowy futer, wikt i opierunek w domu emeryta też mu nie zostanie odebrany, bo miłosierni w tym zawodzie nie skrzywdzą swojaka z korporacji !!!

 • lew1313

  Oceniono 39 razy 37

  O rety, ależ koszmarna ta kara!!!!
  Jednakże, czy po wywaleniu go ze stanu duchownego on i tak pozostanie w tym swoim mieszkanku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX