"Wiadomości" TVP o filmie braci Sekielskich: Najwięcej pedofilów wśród osób bez zawodu i murarzy

"Wiadomości" TVP w jednym z materiałów w niedzielnym wydaniu programu odniosły się do filmu "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w Kościele. W reportażu przytoczono statystyki, które miały udowodnić, że większość pedofilów to osoby bez wyuczonego zawodu, a także murarze. Nie wspomniano jednak, że statystyki te pochodzą z 2013 roku i dotyczą jedynie osób odsiadujących wówczas wyroki w zakładach karnych.
Zobacz wideo

"Wiadomości" TVP w niedzielnym wydaniu odniosły się w jednym z materiałów do filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Film miał swoją premierę w internecie w sobotę, odnosi się do przypadków pedofilii w polskim Kościele. 

Na początku materiału zacytowano wypowiedź przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, który w jednym z wystąpień zadeklarował, że "żaden pedofil nie schowa się ani w kurii, ani w żadnej partii, ani w Sejmie". "Zdaniem komentatorów, lider Koalicji Europejskiej popełnił błąd, tworząc wrażenie, że pedofilia jest w Kościele zjawiskiem powszechnym i w dodatku tolerowanym przez hierarchów" - mówił autor materiału Maciej Sawicki. 

"Wiadomości" TVP o pedofilii w Kościele

W materiale przytoczono statystyki, które miały wskazywać, że problem pedofilii w Kościele jest zjawiskiem niewielkim.

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, wśród osób skazanych za pedofilię jest zaledwie kilku księży. Na blisko 1,5 tys. takich przestępców seksualnych, 900 nie posiada konkretnego zawodu, 70 wykonywało zawód murarza, 40 było pracownikami dorywczymi, 30 ślusarzami, 30 rolnikami, a 25 mechanikami samochodowymi

- wyliczał Maciej Sawicki z "Wiadomości" TVP. "Stąd nie brak opinii, że przypisywanie patologii marginesu całej społeczności Kościoła jest po prostu kłamstwem" - dodał reporter programu.

Maciej Sawicki nie dodał jednak, że statystyki, na które się powołał, pochodzą tak naprawdę z 2013 r. Dotyczyły one nie wszystkich skazanych, jak sugerował Sawicki, ale jedynie osób, które na dzień 18 listopada 2013 r. odsiadywały wyrok. Źródło tych danych można zobaczyć pod tym adresem >>>

Oznacza to, że w liczbach przywołanych przez reportera "Wiadomości" nie były uwzględnione osoby, które odsiadywały wyrok przed 18 listopada 2013 r., a także te, które trafiły do więzienia później lub zostały skazane np. na karę więzienia w zawieszeniu. 

"Wiadomości" TVP nie przytoczyły jednocześnie statystyk, które kilka miesięcy temu przytaczał sam Episkopat. Z oficjalnych danych polskiego Kościoła wynika, że wykorzystywania seksualnego małoletnich w latach 1990-2018 miało dopuścić się 382 duchownych

"Wiadomości" TVP krytycznie o opozycji

"Retoryka Koalicji Europejskiej wpisuje się w antykościelną kampanię zapoczątkowaną filmem "Kler" - kontynuował autor materiału "Wiadomości". Nawiązał również do głośnego przemówienia redaktora naczelnego "Liberte" Leszka Jażdżewskiego sprzed paru dni, który przed wystąpieniem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska mówił m.in., że "gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki". 

"Oklaski, śmiechy i brawa - atak na Kościół i jawne obrażanie wszystkich katolików, jak widać, bawił i cieszył zgromadzone wokół Donalda Tuska elity Koalicji Europejskiej" - stwierdził Maciej Sawicki. 

W materiale wyemitowano również słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który przytoczył słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, mówiące o tym, że atak na naród zaczyna się od ataku na Kościół. - Ale powtarzam, to nie oznacza cienia nawet tolerancji wobec jakichkolwiek patologii, także tej najbardziej ohydnej - podkreślił.

"Wiadomości" przypomniały także o dwóch przypadkach działaczy PO, którzy byli oskarżani o czyny pedofilskie. "W czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości uchwalono ustawę o rejestrze pedofilów, dzięki któremu można łatwo sprawdzić, na przykład, czy osoba karana za przestępstwa seksualne wobec nieletnich szuka zatrudnienia w szkole. Tego rozwiązania nie poparli posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej i większość posłów PSL" - mówił Sawicki. 

Zobacz wideo
Więcej o: