"Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Jest oświadczenie Marianów ws. kustosza Lichenia

"Głęboki bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" - napisali w oświadczeniu po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" przedstawiciele zakonu marianów. W filmie ujawnione zostały przestępstwa seksualne byłego kustosza Lichenia Eugeniusza M.
Zobacz wideo

Marianin ks. Eugeniusz M. był inicjatorem powstania Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej - jednej z największych świątyń na świecie. Dziś jest jej honorowym kustoszem. W filmie "Tylko nie mów nikomu" bracia Sekielscy pokazali jego dotychczas nieznaną twarz. Jeden z bohaterów filmu, który sam teraz jest księdzem, jako dziecko był wielokrotnie gwałcony przez ks. Eugeniusza M.. 

- Zostałem zaproszony na wieczór, nie był to jeden wieczór, ile ich było, nie odtworzę tego w mojej pamięci. Stał przy biurku i mówił o tym, że ma zdolności bioenergoterapeuty, rozkładał ręce i przyciskał do siebie rozebrany. Potem kładł do łóżka. Jeśli coś jest koszmarem, to właśnie to. Jeśli jest piekło, to takie właśnie - relacjonuje w liście mężczyzna w "Tylko nie mów nikomu".

Film braci Sekielskich. Oświadczenie Marianów ws. kustosza Lichenia

Zakonnicy z Lichenia wydali oświadczenie w sprawie ujawnionych faktów.

"Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec księdza Eugeniusza M. [pada pełne nazwisko - red.] zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ksiądz M. podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od prowadzenia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej"- czytamy w dokumencie.

- Z tego oświadczenia nie wynika, by zakon poinformował np. prokuraturę - podkreśla w rozmowie z Onetem Tomasz Sekielski.

Dziennikarz przedstawił również swoje ustalenia w tej sprawie. - Wiem, że w prowincji marianów wszyscy o tym wiedzą, sprawa trafiła do Stolicy Apostolskiej i została tam rozstrzygnięta. Marianie i sam Eugeniusz M. do tego rozstrzygnięcia się zastosowali. Ale mnie nie udało się dowiedzieć, co ostatecznie ustalono. Nie wiem, jaki był werdykt i jak wiele przewin miał na swoim koncie Eugeniusz M. Próbowałem się dowiedzieć, ale oni nie chcieli mi tego wyjaśnić. Dopytywałem: czy nie uważacie, że lepiej byłoby tę kwestię ostatecznie przeciąć i nie pozostawać przestrzeni na domysły i spekulacje? Zaparli się. To jakieś absurdalne zachowanie, którego nie potrafię zrozumieć - mówił

"Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich

Ksiądz z zakazem pracy z dziećmi prowadzący rekolekcje, konfrontacje ofiar pedofilii ze sprawcami, ksiądz grożący wykorzystywanemu dziecku, że jeśli z nim nie wyjedzie, to zacznie molestować jego młodsze rodzeństwo - to jedynie niektóre z historii, pokazanych w filmie "Tylko nie mów nikomu". W sobotę odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich. Opublikowano go w serwisie YouTube, gdzie jest dostępny za darmo. W niedziele wieczorem licznik wyświetleń filmu wskazywał na prawie 7 mln odwiedzin.

Tomasz Sekielski był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl w poniedziałek o godz. 8:30. Zapraszamy do oglądania.

Więcej o:
Komentarze (353)
"Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Jest oświadczenie Marianów ws. kustosza Lichenia
Zaloguj się
 • jacek.placek.pl

  Oceniono 100 razy 98

  "Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy"

  Zadośćuczynienie w formie pieniężnej mogłoby. Ale pewnie przez przypadek jeszcze na to nie wpadli.

 • jan.w2

  Oceniono 86 razy 82

  I tak to właśnie będzie się watykańska mafia zboków niby rozprawiać z pedofilskimi bandytami w swoich szeregach. Wszystkim będzie się zajmowała centrala z hersztem bandy zwanym papieżem i tak naprawdę włos z głowy watykańskiemu pedofilowi nie spadnie. Oczywiście taka procedura dotyczy tych zboków postawionych wyżej w hierarchii bandy. Ci niżej od czasu do czasu zostaną rzuceni na pożarcie owieczek i jakąś tam niewielką, w stosunku do winy, kare poniosą.

 • c.t.k

  Oceniono 102 razy 80

  Warto przypomnieć co działo się z pieniędzmi zbieranymi przez tego klechę na budowę Bazyliki w Licheniu. O Mercedesach, finansowym ustawieniu rodziny i znajomych. Kiedyś była cała masa artykułów na ten temat.

 • polakadam

  Oceniono 68 razy 68

  Jeśli przyrownywac film Sekielskiego do pierwszej kostki domina to reakcję Marianów można nazwać kolejną. A następną jest Licheń. Święte dla katolików miejsce będzie się teraz kojarzyć z przestępstwami seksualnymi jego twórcy zamiast z Bogiem. Tych kostek przybywa a będzie jeszcze więcej. Miło patrzeć jak się przewracaja. Niech kaczor tylko nie mówi że to atak na Polskę który zaczyna się od niszczenia kościoła. Kościół to nie Polska, pis to nie Polska. A w tej drugiej części filmu mam nadzieję że znajdzie się coś na zakon z Torunia.

 • to-pu

  Oceniono 82 razy 62

  Na ostatnim zdjęciu widać tablicę "Milionom polskich dzieci zamordowanych przez najbliższych". Proponuję zawiesić obok drugą tablicę: "Tysiącom polskich dzieci zgwałconych przez księży".

 • 3miastoorg

  Oceniono 53 razy 53

  Czyli Bazylika w Licheniu jest osobistą pokutą pedofila, którą wybudował by odkupić swój grzech?
  Lucheń to pomnik pedofilii polskiego Kościoła i taki na zawsze pozostanie.

 • 2.joana

  Oceniono 58 razy 52

  Czy pomnika będzie się bronić, czy się zostawi, bo taki "ładny"???

 • owca888

  Oceniono 45 razy 45

  Prawda jest taka, że pan Makulski powinien siedzieć w PIERDLU.
  Kościół sam się nie oczyści, to niewykonalne. Pieprzenie w bambus.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX