Kapelan Wałęsy w "Tylko nie mów nikomu" przyznał się do molestowania. Były prezydent: To obrzydliwe

Ks. Franciszek Cybula, kapelan Lecha Wałęsy, w filmie "Tylko nie mów nikomu" przyznał się do molestowania 12-latka. Były prezydent w wypowiedzi dla dziennikarzy stwierdził, że nie jest w stanie oglądać filmu braci Sekielskich i zaprzeczył, jakoby wiedział o czynach swojego kapelana.
Zobacz wideo

- Żartujecie?! Ja, katolik miałbym wiedzieć i nie reagować?! - tak Lech Wałęsa odpowiedział na pytania dziennikarzy, czy wiedział o tym, że ks. Franciszek Cybula molestował dzieci. Zmarły w lutym tego roku duchowny był kapelanem Wałęsy za czasów jego prezydentury oraz jego wieloletnim spowiednikiem. - Prezydent chciał, abym był z nim wszędzie, nawet na konferencjach prasowych - wspominał w wywiadzie w 2009 roku.  

W opublikowanym wczoraj filmie dokumentalny o pedofilii w polskim Kościele wypowiada się mężczyzna, który był ofiarą Cybuli. Konfrontuje on duchownego, a ten przyznaje się. - Nie oglądałem filmu. To jest tak obrzydliwe, że nie jestem w stanie. Wiem, że się przyznał i to mi wystarczy - powiedział cytowany przez "Dziennik Bałtycki" Wałęsa. Stwierdził, że jest zaskoczony tym faktem i "nie mieści mu się to w głowie".  Zapewnił, że nigdy nie miał nawet podejrzeń wobec księdza i wskazywał, że dla osób z jego pokolenia "ksiądz był, jak sądzę, istotą niemal świętą. Poza podejrzeniami". 

Dla mnie przykre jest, że się dowiedziałem, iż mój kapelan, mój spowiednik tak źle się zachowywał. (...) Pięknie odprawiał też codzienne msze święte w Belwederze, świetnie nas prowadził do Boga…. No, ale okazuje się, że nie mógł poradzić sobie z chucią

- mówił Wałęsa. 

Dziennikarze zwrócili uwagę, że to już drugi duchowny z otoczenia Wałęsy - po kapelanie Solidarności ks Henryku Jankowskim - którego czyny pedofilskie zostały w ostatnim czasie ujawnione. A także, że o niektórych przypadkach molestowania dzieci przez księży wiedzieli biskupi. - Co mogę na to odpowiedzieć? Jestem wiernym synem Kościoła, modlę się do Pana Boga, ale nie odpowiadam za to, co robią księża, a także biskupi - mówił były prezydent. - Kościół musi się zastanowić, co z tym zrobić - dodał i ocenił, że film Sekielskich "był potrzebny". 

"Tylko nie mów nikomu". Ks. Cybula: Dopóki nie ma wytrysku, nie ma grzechu

W filmie braci Sekielskich wypowiada się anonimowo mężczyzna, który jako 12-latek padł ofiarą ks. Cybuli. - Na początku to było przytulenie, potarganie włosów - mówił mężczyzna i opisywał kolejne czyny księdza - Zawołał mnie, do tej pory pamiętam. "Chodź, zobacz, coś się stało". Ja zaniepokojony biegnę, a on stoi ze spuszczonymi spodniami i mówi: "Zobacz, nie chce mi opaść. Co mam zrobić?". i ma penisa sterczącego na wierzchu. I ściągnął mi też spodnie. Powiedział, że dopóki nie ma wytrysku, nie ma grzechu (Fragment filmu pod tym linkiem).

Po tym - relacjonował mężczyzna - ksiądz molestował go regularnie przez lata. Zdecydował się on skonfrontować księdza. Nie zaprzeczał temu, co robił. Mówił, że było to "humorystyczne" i "nic nie szło w złym kierunku". - Byłeś męski, tego nikt nie ukryje. Za przeproszeniem miałeś apetyt, ale też była w tobie skromność - mówił do mężczyzny, którego molestował jako 12-latka. - Myślę, że równorzędnie żeśmy się tym darzyli - dodał. W trakcie rozmowy duchowny zaoferował ofierze "trochę pieniędzy". 

"Gazeta Wyborcza" opisuje, że ks. Cybula za czasów prezydentury Wałęsy był opisywany jako "szara eminencja" Belwederu. Wcześniej, już w latach 80., był osobistym spowiednikiem Wałęsy. 

Od premiery filmu "Tylko nie mów nikomu" w sobotę po południu obejrzało go 3,5 mln ludzi. Film jest dostępny na serwisie YouTube.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (646)
Kapelan Wałęsy przyznał się do molestowania. B. prezydent: Obrzydliwe
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 227 razy 203

  ZROBILIŚCIE durne solidaruchy z Polski kraj kapelanów, to się teraz krzywcie.

  A jak wam mądrzy ludzie mówili 30 lat temu, żeby nie zakładać Polsce kościelnego chomąta na kark, toście ich wyzywali od komuchów...

 • staszek_ptaszek

  Oceniono 173 razy 161

  Może naród otworzy oczy - 3.7 miliona oglądalności w 2 dni! Tylko nie mów nikomu.
  Przerażająca jest ta przysięga na początku - na boga, na biblię aby milczeć! obleśne i ochydne!!!

 • nieotake

  Oceniono 129 razy 123

  Akurat o chorych skłonnościach wielebnego Cybuli wiedziałem od moich kolegów z młodości, których w latach siedemdziesiątych po lekcjach religii (wtedy odbywających się jeszcze w salkach katechetycznych) raczył był podszczypywać w tyłek; oni przynajmniej na nic więcej mu nie pozwolili. Ja pamietam go z obleśnego uśmieszku i cynicznych, diabelnie złośliwych odzywek.
  Peerelowska esbecja miała świetne radary i szybko namierzała takich zboczeńców w sutannach, a nakłonienie brudnej szmaty do współpracy to już była fraszka.
  Nie ma więc w tym żadnego przypadku, że zwyrol wkradł się w łaski Wałęsy, bo po prostu TW Franko takie najpewniej dostał zadanie od oficera prowadzącego, żeby bogobojny Lechu jak najczęściej przystępował do spowiedzi świętej.
  Najbardziej intryguje, komu ten perfidny gnojek kapował w wolnej już Polsce - kto dzięki tak fenomenalnie wetkniętej wtyczce, jaką jest nadworny kapelan, znał najtajniejsze belwederskie tajemnice, z tajemnicą prezydenckiej spowiedzi włącznie.

 • kaszynap985

  Oceniono 109 razy 101

  Film zaskoczył nawet moja wyobraźnię. Bezczelność Głódzia sięga szczytów Himalajów! Głódź powinien być wyrzucony na zbity pysk ze stanu duchownego, a majątek przekazać na fundację pokrzywdzonych przez pedofili. ! Zatajając jest takim samym przestępca jak sprawca! Dlaczego rząd nie otworzy p..ka, tylko milczy? Co na to Kaczyński? Będzie siedział cicho i udawał chorego?

 • jxl82

  Oceniono 104 razy 96

  "Dopóki nie ma wytrysku, nie ma grzechu." Arcybiskup Leszek Spodnie Spuść powinien włączyć ten tekst do swojej dzisiejsze homilii w Krakowie, jako nową wykładnię przepisów prawa kanoniczego.

 • goldberg

  Oceniono 81 razy 79

  Jezus miał jedną suknię, jedne sandały i jeździł na ośle i to tylko czasami - katoliccy biskupi w Polsce opływający w luksus, wypasieni, obżarci w lexusach, mercedesach twierdzą że ma się wstydzić zgwałcony przez księżula a największym wrogiem narodu ( tz. ich własnych interesów robionych z kryształowo uczciwym posłem bez żadnego trybu ) są osoby, które widzą to szambo. Czyli co ? Cała ta religia to bajka dla ubogich.

 • paulogarnies

  Oceniono 84 razy 68

  Szanowałem Wałęsę do tej pory mimo że niekiedy gadał głupoty ale mimo wszystko jest bohaterem czasów komuny (Prawda jest taka że wzięli takiego człowieka na szefa Solidarności bo intelektualiści za bardzo się obawiali co z nimi władza zrobi)..
  Ale ku... jak może teraz dalej grzecznie mówić o tym padalcu Cebuli? Powinien skoro zawsze potrafił nie owijać w bawełnę wykrzyczeć że ten cholerny pedofil to zwyrodnialec i przeprosić że wcześniej nie wierzył w doniesienia o nim..
  A tak nadal wychodzi że nie ma znaczenia że to pedofil zwyrodnialec.. Że ksiądz to trzeba się o nim dalej ładnie wypowiadać.. Idź pan.. panie Wałęsa do diabła w takim razie jak nie potrafisz odciąć się od tych padalców..

  Przy okazji jestem wierzący i pokazanie pedofilstwa wśród duchownych nie uważam za atak na kościół a drogę do jego oczyszczenia z menelstwa..

 • yo1pek

  Oceniono 75 razy 67

  Zbok i ubek robił z Wałęsą co chciał. Można tylko sobie wyobrazić jak ten "cudowny ksiądz" będąc spowiednikiem manipulował prostym, bogobojnym Wałęsą. Przerażające....

 • pawello-wawa

  Oceniono 70 razy 60

  PANIE PREZYDENCIE!!! ŹLE SIĘ ZACHOWYWAŁ?
  A gdzie współczucie dla gwałconych przez tę bestię?
  On codziennie modlił się z Pana dziećmi? Jest Pan pewny, że tylko modlił? Rozmawiał Pan ze swoimi, już dorosłymi dziećmi?
  Braliście komunię z obspermionej ręki. Smacznego Panie Prezydencie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX