"Tylko nie mów nikomu". Arcybiskupi wydają oświadczenia po filmie Sekielskiego. Padają przeprosiny

"Jestem głęboko poruszony" - pisze abp Wojciech Polak w reakcji na film "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego. Po obejrzeniu dokumentu o pedofilii w Kościele prymas Polski przeprasza i zapewnia, że "nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności". Z kolei abp Stanisław Gądecki dziękuje Sekielskiemu.
Zobacz wideo

Na końcu filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego pojawia się seria napisów o tym, że najwyżsi hierarchowie polskiego Kościoła, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak i Konferencja Episkopatu Polski odmówili udziału. W dwugodzinnym dokumencie pokazane są historie przypadków pedofilii w Kościele. Według komentarzy film jest wstrząsający. Przez pierwsze kilka godzin film zobaczyło prawie 300 tys. osób.

Kilka godzin po publikacji filmu na serwisie YouTube abp Polak, który jest Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, wydał oświadczenie w jego sprawie. Pisze w nim, że "jest głęboko poruszony tym, co zobaczył w filmie Pana Tomasza Sekielskiego" i "przeprasza za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła".

Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Episkopatu. Prymas zapewnia, że w związku ze swoją pozycją delegata "zrobi wszystko co w jego mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym". 

"Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka ('Motu Proprio' Vos estis lux mundi). Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności" - pisze duchowny. "Musimy chronić dzieci i młodzież" stwierdza i podkreśla, że "dla Kościoła nie ma innej drogi".

 

"Tylko nie mów nikomu". Abp Gądecki dziękuje Sekielskiemu

Także już po publikacji filmu oświadczenie wydał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki (również odmówił udziału w filmie).  Pisze on, że obejrzał film "ze wzruszeniem i smutkiem" i "pragnie podziękować reżyserowi".

W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele

- napisał duchowny. "W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakie doznali" - stwierdził. Dodał, że w filmie pokazano zarówno znane, jak i nieznane przypadki i zapowiedział w przypadku tych drugich rozpoczęcie procesów, zaś tych pierwszych - przeanalizowanie ich ponownie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (1281)
Abp Polak wydał oświadczenie po filmie Sekielskiego. "Przepraszam"
Zaloguj się
 • honorny

  Oceniono 207 razy 195

  Ojej! Oni biedni nie wiedzieli. Dopiero dokument Sekielskiego uświadomił im problem.

  Przeprosiny panie Polak?!!! Banda obmierzłych hipokrytów. Was trzeba potraktować jak zorganizowaną grupę przestępczą.

 • pysio62

  Oceniono 153 razy 143

  Memoriał Tadeusza Kościuszki 1815 r Kościół Powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 141 razy 125

  Przepraszaja?
  Nie robcie jaj.
  Czarna banda zjezdza juz do zajezdni...

 • vincent33

  Oceniono 132 razy 122

  Na końcu filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego pojawia się seria napisów o tym, że najwyżsi hierarchowie polskiego Kościoła, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak i Konferencja Episkopatu Polski odmówili udziału.

  To tyle w kwestii na ile szczere są przeprosiny przedstawicieli tej zdegenrowanej sekty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX