Prognoza pogody na lato 2019. Możliwe wystąpienie anomalii "El Nino". Które miesiące będą ciepłe?

Pogoda. Po długim weekendzie majowym nadszedł czas na planowanie wakacyjnych wyjazdów. Czy w Polsce będzie ciepło, czy trzeba będzie szukać słońca za granicą? W jakim terminie zaplanować wyjazd na łono natury, a kiedy będzie padać?
Zobacz wideo

Synoptycy prognozują, że nadchodzące lato będzie ciepłe i słoneczne, a opady deszczu będą sporadyczne. Przewiduje się jednak, że w  środku lata możemy spodziewać się wielu gwałtownych burzy.

Prognoza pogody na czerwiec. Lato zacznie się przyjemnie

Długoterminowa prognoza pogody na serwisie AccuWeather pokazuje, że czerwiec będzie miesiącem słonecznym i ciepłym. W nadchodzącym miesiącu temperatura będzie powoli wzrastać - na początku czerwca nasze termometry wskażą maksymalnie 19-23 stopnie, jednak już pod koniec miesiąca odnotujemy nawet 26 stopni. Synoptycy prognozują, że przeważająca większość czerwcowych dni będzie słoneczna, jednak prognozują przelotne deszcze, a nawet burze w terminie od 19 do 24 czerwca.

Pogoda na lipiec 2019. Wysokie temperatury i gwałtowne burze

Lipiec również będzie miesiącem upalnym i suchym. Meteorolodzy prognozują, że w tym miesiącu deszcze będą rzadkością, choć ze względu na wysoką temperaturę zdarzać się będą gwałtowne burze. Z długoterminowej prognozy pogody wynika, że najcieplejszym okresem w lipcu będzie czas pomiędzy 21 a 27 lipca - wówczas odnotujemy temperaturę na poziomie 26-28 stopni. 

Prognoza pogody na sierpień. Pogoda zacznie zmieniać się na jesienną 

W sierpniu temperatura zacznie powoli spadać. Prognozuje się, że w tym miesięcu temperatura maksymalna będzie wahać się od 21 do 25 stopni. Najwięcej opadów deszczu prognozuje się na pierwszą połowę sierpnia - wówczas ustąpią gwałtowne burze, które zastąpią przelotne opady. Druga połowa sierpnia ma być bardziej słoneczna, ale chłodniejsza. 

Anomalie pogodowe. Tego lata może wystąpić El Niño

Synoptycy z amerykańskiego Centrum Prognoz Klimatycznych prognozują, że istnieje 70-procentowa szansa na to, że tego lata na półkuli północnej utrzyma się El Niño. Jest to zjawisko pogodowe będące anomalią, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Naukowcy podejrzewają, że El Niño, choć obserwowany głównie na Pacyfiku, ma wpływ na całą kulę ziemską. Kiedy mamy do czynienia z El Niño, na suchych wybrzeżach Ameryki Południowej występują ulewne deszcze, a w zwykle wilgotnych rejonach Azji i Australii występują susze, co ma wpływ m.in. na uprawy oraz rybołówstwo. 

Więcej o: