Szczecin. Koszulka "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego. Sąd odmówił wszczęcia postępowania

Sąd Okręgowy w Szczecinie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie Łukasza Olejnika z Komitetu Obrony Demokracji, który w lipcu tamtego roku założył koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek!" na pomnik Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Decyzja szczecińskiego sądu dotyczy sprawy z lipca 2018 roku. Wówczas działacz KOD-u Łukasz Olejnik założył na pomnik Lecha Kaczyńskiego stojący przed siedzibą związku zawodowego „Solidarność” koszulkę z napisem "Konstytucja, Jędrek!". Policja przedstawiła mężczyźnie zarzut z kodeksu wykroczeń. Chodziło o umieszczenie plakatu bez zgody zarządcy terenu. 

Szczecin. Sąd odmówił wszczęcia postępowania ws. koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego

Decyzję Sądu Rejonowego w Szczecinie tłumaczył jego rzecznik Michał Tomala. - Sąd zwrócił uwagę na to, że obwiniony wyrażał swoje poglądy polityczne, a zgodnie z przepisami Konstytucji każdy ma prawo do takiego działania - cytuje wypowiedź Tomali TVN24. Szczeciński sąd uznał, że działacz KOD-u powiesił koszulkę na pomniku bez zgody zarządcy miejsca, ale nie dopatrzył się w tym działaniu "społecznej szkodliwości".

W uzasadnieniu decyzji sądu sędzia Joanna Kasicka przypomniała również historię przepisu, na podstawie którego domagano się kary dla Olejniczaka. „Przepis art. 63aa par. 1 k.w. został wprowadzony do kodeksu wykroczeń, do rozdziału <<wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu>> ustawą z dnia 28 lipca 1983 r., a więc kilka dni po zniesieniu w Polsce stanu wojennego (...) i w związku z niemożnością ścigania sprawców takich czynów na podstawie dekretu o stanie wojennym. Innymi słowy, ówczesna władza o charakterze autorytarnym postanowiła wykorzystać prawo karne do zwalczania demokratycznej opozycji i przysługującego, nawet na podstawie ówczesnej Konstytucji, prawa do wyrażania własnych poglądów oraz krytyki władzy” - czytamy w uzasadnieniu.

- Cieszę się z takiego obrotu sprawy, choć wolałbym zmierzyć się z tym zarzutem w sądzie. Z pisemnej decyzji sądu wynika, że mogę odebrać koszulkę. Wkrótce pójdziemy po nią do sądu - w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" powiedział Łukasz Olejnik. 

Przypomnijmy, że założenie koszulki z napisem "Konstytucja" zainspirowała ogólnopolską akcję "ubierania" pomników, po której charakterystyczne ubrania "nosiły" m.in. gdański Neptun, smok wawelski w Krakowie oraz warszawska syrenka. 

Zobacz wideo
Więcej o: