Andrzej Duda chce znów zwiększyć liczbę sędziów SN. To zmieni proporcję na korzyść nowych sędziów

Prezydent zaproponował, aby po raz kolejny zwiększyć liczbę stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, rekomendowani przez poprzednią KRS sędziowie będą stanowili niespełna jedną trzecią sędziów potrzebnych do uzupełnienia składu SN.

Andrzej Duda złożył do konsultacji projekt kolejnych zmian w regulaminie Sądu Najwyższego. Zgodnie z nim liczba stanowisk sędziowskich miałaby wzrosnąć ze 120 do 125 - informuje RMF 24. Jeden etat więcej pojawiłby się w Izbie Cywilnej (dziś najliczniejszej - 35 miejsc), dwa w Izbie Karnej (dziś 29 stanowisk) i dwa w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dziś - 20 etatów).

Sąd Najwyższy nigdy jeszcze nie był tak liczny, choć rekordem jest już obecna liczba stanowisk - 120 etatów. To skutek decyzji Andrzeja Dudy, którą podjął po wejściu w życie reformy z 2018 roku. Wcześniej w Sądzie Najwyższym były stanowiska dla 93 sędziów, jednak tylko 76 z nich było obsadzonych.

Nowych stanowisk jest akurat tyle, ilu sędziów rekomendowanych przez starą KRS

Według prezydenta zwiększenie liczby stanowisk w Sądzie Najwyższym pozwoli usprawnić postępowania, które się w nim toczą. - Fakt, że to samo można było osiągnąć już dawno, po prostu mianując sędziów czekających na to od 2017 roku, pozwala się jednak domyślać, że w grę wchodzą też inne motywy - twierdzi RMF 24.

Jak wnioskuje radiostacja, taka decyzja pozwoli zmienić proporcje wśród sędziów potrzebnych do uzupełnienia składu Sądu Najwyższego. W tym momencie jest 12 wakatów, a sędziowie rekomendowani przez starą KRS mają prawo do zajęcia przynajmniej pięciu stanowisk. Oznacza to, że stanowiliby oni niemalże połowę tej grupy. Po wprowadzeniu pięciu dodatkowych stanowisk, proporcje zmieniają się zdecydowanie na korzyść sędziów powołanych przez nową KRS.

Będzie miało to znaczenie, kiedy Sąd Najwyższy będzie decydował o wyborze kandydatów na jego Pierwszego Prezesa. Kadencja prof. Małgorzaty Gersdorf, która dziś pełni tę funkcję, upływa z końcem kwietnia przyszłego roku.

Więcej o:
Komentarze (62)
Andrzej Duda chce znów zwiększyć liczbę sędziów SN. To zmieni proporcję na korzyść nowych sędziów
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 20

  Następna nowelka. Jak nie drzwiami to oknem pisiory wlezą do SN. Skoro nie możemy wszystkich wysłać na emeryturę to sobie dokooptujemy do składu tyle osób żeby mieć większość. Raczej na uczciwe wybory jesienią nie ma co liczyć.

 • obywatelkamania

  Oceniono 22 razy 16

  Po co się tak męczyć udając praworządność? Popatrz Dudo na Erdogana - unieważnił wybory w Stambule. Wzór do naśladowania już jest, po co sędziowie?

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 16

  Kolejna próba przejęcia sądów przez pis

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 18 razy 12

  Janukowicz tez dopuszczał się takich przestępstw. Na ciebie Duda bezczelny złoczyńco tez nadejdzie czas.

 • krzywelustro

  Oceniono 15 razy 9

  Tonie okręt Dobrej Zmiany,
  więc potrzebna jest szalupa,
  lecz na szczęście w ekwipunku
  jest Niezłomny Andrzej Duda.

  Lecz, jak głosi dawna mądrość,
  zapomniana przez część sitwy,
  ta szalupa - to nie pomoc,
  ale coś w rodzaju brzytwy.

 • jurek4491

  Oceniono 10 razy 8

  Nie wyszło WARCHOŁOM z SN bo TSUE przystopował ćwoków to kombinują z innej mańki , a dlaczego BUDYŃ nie chce zwiększyć liczby sędziów do 500 ( pińćseti ) wtedy przewaga byłaby ogromna - SZOK .

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 10 razy 8

  Krętaczu udający prezydenta wszysrkie te partyjne złogi które w drodze przestępstwa wypychasz do SN wyjada ba ta zjach razem z Tobą wraz z jesiennymi wyborami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX