Tęczowa Matka Boska. Prymas Polski: Nie może być zgody, by naruszać to, co nienaruszalne

"Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów. Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte" - tak sprawę wizerunku Tęczowej Matki Boskiej skomentował w oświadczeniu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.
Zobacz wideo

W poniedziałek policja zatrzymała Elżbietę Podleśną, podejrzaną o profanację wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej. Kobiecie grozi grzywna, ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności do lat dwóch.

Naklejki i plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowych aureolach zostały rozlepione przez Podleśną w nocy 27 kwietnia na śmietnikach i na przenośnych toaletach wokół parafii św. Dominika w Płocku. Na Wielkanoc w tej parafii udekorowano Grób Pański tekturowymi pudłami z napisami: "LGBT", "gender", "zdrada", "kłamstwo" czy "kradzież".

W nocy z poniedziałku na wtorek naklejki z tęczową Matką Boską pojawiły się na murach sanktuarium świętej Faustyny i klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ulicy Żytniej w Warszawie.

Prymas Polski o Tęczowej Matce Boskiej

Sprawę Elżbiety Podleśnej i wizerunku Tęczowej Matki Boskiej skomentował w oświadczeniu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak

Nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych oraz różnych środowisk jest nienaruszalne. Zatem żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa

- stwierdził prymas. Arcybiskup podkreślił, że "każdy człowiek, niezależnie od swojego światopoglądu, wyznawanych zasad, orientacji seksualnej, czy religii bezwarunkowo zasługuje na szacunek" i ma "prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów".

Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy swoją działalnością czy przekazem łamie wolność, wrażliwość, rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte

- podsumował prymas. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (787)
Tęczowa Matka Boska. Prymas Polski: Nie może być zgody, by naruszać to, co nienaruszalne
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 239 razy 213

  Nie może być zgody na to, dziadku w koronkach żebyście wpieprzali się z buciorami w każdą dziedzinę życia w naszym kraju, od opieki zdrowotnej przez edukację, administrację aż po armię i policję państwową. Że zacytuję klasyka :spieprzaj dziadu! Bo za chwilę rozklejanie pokolorowanych swiątkow będziecie wspominać z łezką w oku

 • niktwazny126

  Oceniono 186 razy 174

  No cóż, chyba wszystko zależy od punktu widzenia. Nie wszyscy na ten przykład są zachwyceni, a wielu czuje się zranionymi, gdy na Jasnej Górze przeor poświęca narodowców i ich sztandary. Ale to jakoś episkopatowców nie uraża ani świątobliwych władz naszych.

 • troque

  Oceniono 145 razy 135

  Niezły koleś, jednak jakoś tak mało energicznie zajął się sprawą gwałcicieli dzieci w swoim stadku.....a teraz będzie nam prawił morały.

  Wylot misiu.

 • krynolinka

  Oceniono 139 razy 107

  Dobre, czyli teraz każdego podejrzanego o pedofilię sukienkowego na dołek, rozebranie do golasa i pobranie próbek do badań! A za ukrywanie i transfery z parafii na parafię pięć lat, bez zawiasów..

 • glencok

  Oceniono 117 razy 105

  Proszę księdza, Matka Boska dla nas wierzących jest matką nas wszystkich. Nie tylko nas - hetero. Także wierzących gejów i lesbijek. Jeśli chcieli to zademonstrować, to nie mam nic przeciwko ( oczywiście poza naklejaniem takich wlepek na śmietnikach, ale to temat zastępczy teraz), nie uderzyło to w moją wiarę. Uderza w moją wiarę często agresywny atak księży na wiernych innych orientacji seksualnych niż hetero. Ci Księża powinni zbesztać Najwyższego, za to że stworzył gejów i lesbijki. Śmiało.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 103 razy 95

  Nie ma rzeczy nienaruszalnych. Trzecia Rzesza miała być tysiącletnia. Związek Radziecki miał być wieczny. Mur Berliński miał być nienaruszalny. Watykańską zarazę też się wytępi.

 • wiesio_kopyto

  Oceniono 105 razy 95

  A pomyśleć, że 15 lat temu taki obraz nie zrobiłby żadnej awantury. Co ludzie zrobili z takim fajnym zjawiskiem pogodowym, jak tęcza :(

 • wicipinski

  Oceniono 87 razy 81

  "Nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych oraz różnych środowisk jest nienaruszalne. Zatem żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa"
  Rozumiem, że prymas nawiązuje do obrzydliwej, homofobicznej instalacji grobu pańskiego w kościele w Płocku. Od tego się zaczęło, że proboszcz zrównał morderstwo z byciem gejem. Ma ekscelencja rację, nie może być na to zgody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX