Tęczowa Matka Boska. Prymas Polski: Nie może być zgody, by naruszać to, co nienaruszalne

"Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów. Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte" - tak sprawę wizerunku Tęczowej Matki Boskiej skomentował w oświadczeniu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.
Zobacz wideo

W poniedziałek policja zatrzymała Elżbietę Podleśną, podejrzaną o profanację wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej. Kobiecie grozi grzywna, ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności do lat dwóch.

Naklejki i plakaty z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowych aureolach zostały rozlepione przez Podleśną w nocy 27 kwietnia na śmietnikach i na przenośnych toaletach wokół parafii św. Dominika w Płocku. Na Wielkanoc w tej parafii udekorowano Grób Pański tekturowymi pudłami z napisami: "LGBT", "gender", "zdrada", "kłamstwo" czy "kradzież".

W nocy z poniedziałku na wtorek naklejki z tęczową Matką Boską pojawiły się na murach sanktuarium świętej Faustyny i klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ulicy Żytniej w Warszawie.

Prymas Polski o Tęczowej Matce Boskiej

Sprawę Elżbiety Podleśnej i wizerunku Tęczowej Matki Boskiej skomentował w oświadczeniu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak

Nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych oraz różnych środowisk jest nienaruszalne. Zatem żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa

- stwierdził prymas. Arcybiskup podkreślił, że "każdy człowiek, niezależnie od swojego światopoglądu, wyznawanych zasad, orientacji seksualnej, czy religii bezwarunkowo zasługuje na szacunek" i ma "prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów".

Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy swoją działalnością czy przekazem łamie wolność, wrażliwość, rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte

- podsumował prymas. 

Zobacz wideo
Więcej o: