Policyjna akcja "NURD" w całej Polsce. Większa liczba kontroli na przejściach i ścieżkach

8 maja w całej Polsce policjanci przeprowadzą akcję "NURD" ("Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"). Celem inicjatywy jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
Zobacz wideo

Ogólnopolska akcja "NURD" przeprowadzona zostanie już po raz piąty. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec innych użytkowników dróg, a zwłaszcza pieszych i rowerzystów oraz jak wygląda przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Ogólnopolska akcja "NURD" - policjanci skontrolują przejścia dla pieszych i skrzyżowania 

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Komendy Głównej Policji w porównaniu do 2018, w tym roku zmniejszyła się liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Zgodnie z policyjnymi statystykami większość wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na specjalne oznakowanych przejściach, dlatego w tym roku policjanci będą szczególnie patrolowali te miejsca. Więcej patroli pojawi się także przy skrzyżowaniach i ścieżkach rowerowych.  

Jednym z głównych celów akcji jest również monitorowanie wykroczeń, które powstają w wyniku nieporozumień pomiędzy kierowcami a rowerzystami. Policjanci chcą przypomnieć użytkownikom jednośladów, że małe gabaryty rowerów utrudniają kierowcom spostrzeżenie ich w odpowiednim czasie. Rowerzyści powinni więc dążyć do zwiększenia swojej widoczności, co dodatkowo zmniejszy ryzyko wypadku.

Funkcjonariusze będą także przypominali kierowcom o konieczności zwiększenia koncentracji i uwagi przy skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych. Większa kontrola policjantów planowana jest przy miejscach, w których dochodzi do największej ilości zdarzeń drogowych. Policjanci będą prowadzić także działania edukacyjne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Więcej o: