Abp Gądecki podczas mszy w Poznaniu: Upolitycznienie uniwersytetu stało się faktem

- Uniwersytet potrzebuje bezwzględnej apolityczności, braku wpływu ze strony woli partyjnej i przymusu światopoglądowego - mówił abp Stanisław Gądecki podczas mszy na 100-lecie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Metropolita poznański dodał, że "dzisiaj niestety upolitycznienie uniwersytetu stało się faktem".

We wtorek 7 maja abp Stanisław Gądecki wygłosił homilię z okazji 100-lecia powstania Uniwersytetu im.  Adama Mickiewicza w Poznaniu. Msza, której przewodniczył Gądecki, odbyła się w katedrze poznańskiej - uczestniczyli w niej rektorzy, profesorowie i studenci. Tego samego dnia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu przemawiał Donald Tusk, który dwa dni wcześniej wygłosił też przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim.

Tusk w Poznaniu mówił m.in., że uniwersytet według standardów europejskich powinien być przede wszystkim ostoją wolności. Cytował też słowa prof. Romana Wapińskiego, który w czasie stanu wojennego podkreślał, że "Uniwersytet jest od tego, żeby przekraczać granice dogmatu, doktryny i rutyny". 

Abp Gądecki: Niestety upolitycznienie uniwersytetu stało się faktem

Abp Gądecki swoje przemówienie poświęcił "fenomenowi uniwersytetu". Nie odniósł się wprost do przemówień Donalda Tuska ani Leszka Jażdżewskiego, ale podkreślił, że "zadaniem pracowników uniwersytetu nie jest organizowanie manifestacji politycznych, zwłaszcza zaś partyjno-politycznych". Mówił też, że polityka powinna istnieć na uniwersytecie "wyłącznie jako przedmiot badań". 

Uniwersytet potrzebuje bezwzględnej apolityczności, braku wpływu ze strony woli partyjnej i przymusu światopoglądowego. Dzisiaj niestety upolitycznienie uniwersytetu stało się faktem, a racje polityczne nieraz tryumfują nawet nad wartościami naukowymi

- mówił Gądecki.

Jak dodał, uniwersytety w Polsce nie powinny być miejscem działań "jakiejkolwiek partii politycznej" ani "siedzibą partii politycznej lub jej agend".

Gdy na uniwersytecie rozpoczyna się walka polityczna, szkodę ponosi cały uniwersytet. Uniwersytet pod pewnym względem jest podobny do Kościoła; stanowi on część narodu, ale dąży do urzeczywistnienie tego, co ponadnarodowe

- przekonywał, podkreślając, że uniwersytet "ze względu na swoją duchowość" nie powinien zajmować "stanowiska w sporach między narodami". 

Więcej o:
Komentarze (430)
Abp Gądecki podczas mszy w Poznaniu: Upolitycznienie uniwersytetu stało się faktem
Zaloguj się
 • focus144

  Oceniono 168 razy 160

  tak gościu w sukience z różowym czepkiem .. tylko wy możecie upolityczniać koscioły i szkoły . poprzewracało wam sie w dudach

 • ar.co

  Oceniono 128 razy 124

  No i uniwersytet ma nauczkę, żeby koloratkowych kłamców więcej nie zapraszać. Przyjdzie, obeżre, a potem obszczeka.

 • kuba161048

  Oceniono 103 razy 101

  Zajmij się klecho własnymi sprawami , pedofilami, zachłannością, oszustwami,
  kłamstwem , upolitycznieniem kościoła i pozostałymi zboczeniami.

 • stef0909

  Oceniono 75 razy 69

  Zaraz po tym jak upolityczniono wasze gabinety przebierańcy w kolorowych sukienkach!

 • jedyny_times

  Oceniono 67 razy 67

  Księże Biskupie! Ja jako praktykujący katolik, szalenie ubolewam nad tym, że muszę się często w krytyczny sposób wyrażać o tym co mówią biskupi, zamiast czerpać naukę z wypowiedzi i listów pasterskich. Jeśli ks. biskup, jeśli duchowni w chwili obecnej krytykują coś, jako polityczne, choć z polityką nie powinno mieć nic wspólnego, to zacznie eminencja robić porządek najpierw ze sobą, a później z resztą hierarchii, która się uwikłała w sojusz z jedną opcją polityczną, zaprzeczając powszechności KK, co już przynosi katastrofalne skutki w ilości praktykujących i ilości powołań. I to jest wasza wina, nie postępującej laicyzacji, gender i inną spychologią.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 60 razy 54

  żałosny starzec !
  kierujący najbardziej obecnie upolityczniona jednostronnie instytucją
  gdzie hołota drze mordy na Jasnej Górze
  gdzie Rychu kazanie w kosciołach głosi
  a Rydzyk kase od podatnika ciagnie
  a Nycz wieże se buduje
  dalej tak Polsko a Putin reke po nas wyciagnie
  i zamiast klechów w czerwonych czapeczkach
  popów nam postawi

 • mark6

  Oceniono 57 razy 51

  a co z upolitycznieniem Kościoła ?
  Kościół jako organizacja RELIGIJNA nie ma żadnego prawa do prowadzenia agitacji politycznej.
  Chcą się bawić w p[olitykę niech zalożą partię polityczną np. " My weseli pe..." rezygnując jednaocześnie ze wszystkich przywilejów przypadającym organizacjom wyznaniowym.
  Proboszczów uprawiających politykę z ambony, zamykać do pierdla.
  Rydzyk już dawno powinien mieć swoją, sijącą nienawiść szczekaczkę, zamkniętą albowiem działa nizgodnie z pozwoleniem.
  Kto ma to jednak zmienić ? Schetyna, Kamysz czy inne barachło trzęsące portkami przed Kościołem?
  Chcesz zmian - GŁOSUJ NA BIEDRONIA !! Tylko w nim nadzieja, że ten kabaret zwany Polską
  się kiedyś zmieni !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX