Matura 2019. Ponad 600 maili o bombach w szkołach. W sprawę zamieszana może być międzynarodowa organizacja

Matura 2019. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników przystąpili do egzaminów pisemnych z matematyki na poziomie podstawowym. W wielu szkołach matury rozpoczęły się jednak z opóźnieniem ze względu na informacje o bombach.
Zobacz wideo

Przyczyną opóźnień są maile, które od wczoraj otrzymują dyrektorzy szkół. Jak podaje RMF FM tylko dziś wysłano około 663 maili z informacją o podłożeniu bomb w placówkach, w których trwają matury. Wiadomości te rozsyłane są już od wczoraj - tym razem jednak liczba maili z nieprawdziwymi informacjami była znacznie wyższa, niż poprzedniego dnia.

Matury 2019. 663 maili z informacjami o bombach w szkołach - policja od 2 maja wiedziała o planach zakłócenia matur

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez dziennikarza RMF FM Krzysztofa Zasadę, w wysyłanie maili o bombach może być zamieszana międzynarodowa grupa. O akcjach mających zakłócić przeprowadzenia matur policja wiedziała już 2 maja na podstawie przeszukania ukrytego internetu - Darknetu. Centralne Biuro Śledcze Policji przekazało wtedy ostrzeżenie do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która ostrzegła dyrektorów szkół przed możliwymi akcjami, mającymi utrudnić przeprowadzenie egzaminów maturalnych.

Jak podaje "Wyborcza" za każdym razem treść maila jest taka sama i brzmi ona następująco [pisownia oryginalna - red.]:

Zdesperowany uczen zbudowal zasobnik z gazem bojowym fosgen. O godzinie 11 nastapi detonacja. Bomba jest ukryta w sali, w ktorej zdajacy pisza egzamin. Ratujcie sie beda ofiary.

Szkoły, które otrzymały te pogróżki otrzymały zgodę od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na przeprowadzenie matur z opóźnieniem. Po sprawdzeniu placówek przez policję uczniowie mogli przystąpić do matur.

Wczoraj sygnały o podłożeniu ładunków wybuchowych otrzymało 122 szkół. Wszystkie szkoły i technika zostały sprawdzone przez policję, a sam egzamin odbył się o czasie lub z niewielkim opóźnieniem. Dzisiejsza matura rozpoczęła się z opóźnieniem w 181 szkołach. 

Więcej o: