Piotr Gliński: polska wystawa w Muzeum Auschwitz będzie zmieniona. "Jest anachroniczna"

Wiceminister Piotr Gliński zapowiedział, że w najbliższych latach stała ekspozycja w Muzeum Auschwitz zostanie zmieniona. Zmiany mają dotyczyć polskiej wystawy znajdującej się w poobozowym bloku nr 15, która została otwarta jeszcze w 1985 roku.
Zobacz wideo

Piotr Gliński zapowiedział, że w najbliższym czasie stała ekspozycja obozu w Auschwitz-Birkenau w bloku nr 15 zostanie zmieniona; minister powiedział to w rozmowie z PAP. Polska ekspozycja pt. "Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945" została otwarta w 1985 roku i jest jedną z kilku ekspozycji narodowych. Przedstawia - jak czytamy na stronie muzeum - m.in. wydarzenia związane z napaścią Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę, podział terytorium Polski na generalne Gubernatorstwo, a także proces tworzenia się polskiego państwa podziemnego i historię walk Polaków z okupantem. 

Piotr Gliński: Wystawa w muzeum Auschwitz będzie zmieniona

Gliński powiedział dziennikarzom PAP, że obecnie polska wystawa jest w złym stanie, a prezentowane w niej treści są "anachroniczne". Dodał, że zmiany ekspozycji możemy spodziewać się "w ciągu kilku najbliższych lat". 

Minister Kultury zapewnił również, że na wystawie znajdą się wątki, na których najbardziej zależy kierowanemu przez niego resortowi, czyli "obecność pamięci o polskich ofiarach".

***

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (153)
Piotr Gliński: polska wystawa w Muzeum Auschwitz będzie zmieniona. "Jest anachroniczna"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 51 razy 37

  Anachronizmy w historii trzeba tępić. Koniecznie. Nową historię się napisze na Nowogrodzkiej..

 • lodzermensz1

  Oceniono 41 razy 27

  To teraz Gliński będzie nalegał na podkreślenie bohaterstwa Polaków, masowo ratujących Żydów przed żydowską policją, żydowskimi kapo i żydowskim SS. Trzeba będzie dodać także fragment o niewdzięcznych Żydach, którzy spalili się w stodole, bo nie chcieli by Polacy ich uratowali.
  Skończy się tradycyjnie, odwołaniem dyrektora, bo Cywiński na takie bałwaństwa się nie zgodzi. Mają już spore doświadczenie w przejmowaniu muzeów.
  No chyba, że się przestraszą Izraela znowu...

 • radek_sziwa

  Oceniono 37 razy 25

  Mam nadzieję, że na prominentnym miejscu znajdzie się tam fotografia Jarosława Polskęzbawa w mundurze AK'owca wyzwalającego obóz. I oczywiście Mateusza na drugim planie jak mu niesie teczkę....wróć, karabin.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 19

  Piotr Gliński z wdziękiem słonia miesza się w sprawy na które jest za głupi ...

 • sector23

  Oceniono 25 razy 17

  Tak.... okaże się zapewne, że pierwszymi i najważniejszymi więźniami prowadzącymi do tego bezprecedensową walkę na czele obozowej onspiracji, byli dwaj bracia z Polski: Lech i Jarosław.
  A obóz wyzwolił wybitny polski patriota i wojownik wolnej i wielkiej Polski, niejaki Mateusz Morawiecki na czele odziału Niezłomnych Żołnierzy Wykletch wywodzących sie z fanów piłki nożnej druzyn Legia Warszawa oraz Wisły Kraków oraz dziłu dochodzeniowego IPN.

 • alejagwiazd

  Oceniono 24 razy 12

  Za komuny na wycieczce do obozu mowiono nam , ze byli zabijani glownie Polacy. O Zydach slowa nie wspominano. Moze PIS chce przywrocic te komunistyczna narracje

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 11 razy 11

  Gliński, taki polski nieudacznik zabiera się do spółki z Sellinem za następne muzeum - będzie klapa.

 • Armin Wittner

  Oceniono 11 razy 9

  Zabrakło informacji o tym jak bracia Kaczyńscy wyzwolili obóz.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 9 razy 9

  Towarzysz Piotr Gliński ma dylemat. Jak pokazać Mateusza Morawieckiego na tej wystawie. Czy był ofiarą czy bohaterem wyklętym? To, że brał udział w IIWŚ nie ulega wątpliwości.
  '

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX