Piotr Gliński: polska wystawa w Muzeum Auschwitz będzie zmieniona. "Jest anachroniczna"

Wiceminister Piotr Gliński zapowiedział, że w najbliższych latach stała ekspozycja w Muzeum Auschwitz zostanie zmieniona. Zmiany mają dotyczyć polskiej wystawy znajdującej się w poobozowym bloku nr 15, która została otwarta jeszcze w 1985 roku.
Zobacz wideo

Piotr Gliński zapowiedział, że w najbliższym czasie stała ekspozycja obozu w Auschwitz-Birkenau w bloku nr 15 zostanie zmieniona; minister powiedział to w rozmowie z PAP. Polska ekspozycja pt. "Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945" została otwarta w 1985 roku i jest jedną z kilku ekspozycji narodowych. Przedstawia - jak czytamy na stronie muzeum - m.in. wydarzenia związane z napaścią Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę, podział terytorium Polski na generalne Gubernatorstwo, a także proces tworzenia się polskiego państwa podziemnego i historię walk Polaków z okupantem. 

Piotr Gliński: Wystawa w muzeum Auschwitz będzie zmieniona

Gliński powiedział dziennikarzom PAP, że obecnie polska wystawa jest w złym stanie, a prezentowane w niej treści są "anachroniczne". Dodał, że zmiany ekspozycji możemy spodziewać się "w ciągu kilku najbliższych lat". 

Minister Kultury zapewnił również, że na wystawie znajdą się wątki, na których najbardziej zależy kierowanemu przez niego resortowi, czyli "obecność pamięci o polskich ofiarach".

***

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed