Kraków. Ruszył proces grafficiarza. Za niszczenie zabytków grozi mu do 10 lat więzienia

Grafficiarz "Sicoer" jest oskarżony o zniszczenie ponad 40 budynków w Krakowie, z czego 13 jest wpisanych na listę zabytków. Jego proces ruszył w poniedziałek.
Zobacz wideo

Tymoteusz P., pochodzący z Poznania grafficiarz znany jako "Sicoer", działał w Krakowie. Został zatrzymany przez policję w 2015 roku. Od listopada 2014 roku dewastował budynki, nagrywał to i publikował filmy w internecie. 

Kraków. "Sicoer" oskarżony o zniszczenie ponad 40 budynków

Sprawa wpłynęła do sądu już w maju 2016 roku, jednak dopiero w poniedziałek rozpoczął się proces grafficiarza. Postawiony początkowo przez prokuraturę akt oskarżenia zawierał 66 zarzutów, jednak dziś, jak pisze Polsat News, mowa jest o zniszczeniu ponad 40 budynków w Krakowie. 13 z nich jest zabytkami. "Sicoerowi" zarzuca się niszczenie mienia, za co grozi mu pięć lat pozbawienia wolności oraz niszczenie zabytków. Kara za to może sięgać nawet 10 lat więzienia.

Proces Tymoteusza P. będzie precedensowy. Jak pisze krakowska "Gazeta Wyborcza", zarówno prokuratura, jak i obrona chcą, aby sąd ustalił, czy malowanie graffiti na ścianach budynków to wykroczenie, czy przestępstwo. Decyzja będzie kluczowa przy wyznaczaniu kary w procesie.

***

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: