Arkadiusz Kraska wychodzi na wolność. Sąd Najwyższy wstrzymał wykonywanie kary dożywocia

Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary dożywocia dla Arkadiusza Kraski. Wyrok taki zapadł ponad 18 lat temu za przypisane mu podwójne zabójstwo, dokonane dwa lata wcześniej. W związku ze wznowieniem postępowania wnioski o wstrzymanie orzeczenia złożyli zarówno obrońca skazanego, jak i prokurator.

Jak powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, decyzja sądu oznacza, że skazany jeszcze tego samego dnia opuści mury aresztu śledczego w Szczecinie, a na ewentualny wyrok uniewinniający będzie czekał na wolności. - Dzisiejsza decyzja nie przesądza ostatecznego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego - zastrzegł Krzysztof Michałowski. Dodał jednak, że zdaniem sądu "zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do uchylenia wyroków zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji.

Zdaniem prokuratora, który wniósł o zmianę orzeczenia na uniewinniające, Arkadiusz Kraska nie popełnił przypisywanej mu zbrodni. Wniosek SN rozpatrzy 9 lipca.

 - Jestem wściekły, że tyle lat nikt mnie nie słuchał. Zabrali mi kawał życia. Muszę na nowo nauczyć się żyć, nawet takich prostych czynności jak włączenie pralki. Pranie to jedno z jego marzeń. 19 lat prałem ręcznie. Wreszcie chce włączyć pralkę, ale najpierw zajmę się moją żoną - mówi Kraska w rozmowie z wp.pl

Arkadiusz Kraska. Prawie 20 lat w więzieniu

Arkadiusz Kraska został skazany za zastrzelenie w 1999 w roku Szczecinie Marka C. i Roberta S. Sprawę jako pierwszy szeroko opisał Onet. W 1999 r. w centrum Szczecina doszło do mafijnej egzekucji. Ówcześni śledczy badający sprawę uznali, że za spust pociągnął Kraska. Mężczyzna w 2001 r. skazany został na dożywocie. Z artykułu Onetu wynika, że w śledztwie mataczyli funkcjonariusze policji grożąc świadkom "szantażem i zmuszaniem do seksu". Jak wynika z wniosku prokuratury o uniewinnienie Kraski, do którego dotarła Wirtualna Polska, żeby zamknąć mu usta, policjant zmusił do seksu partnerkę mężczyzny, a inni funkcjonariusze wywieźli jego syna do domu dziecka.

Według Onetu śledczy obawiają się obecnie o bezpieczeństwo świadków. "Uwolnienie Kraski będzie bowiem początkiem prawdziwej batalii z polską mafią. Takich egzekucji było bowiem w tamtym czasie w Szczecinie znacznie więcej" - czytamy w artykule portalu. Wiele z działań policji, które miały wówczas miejsce uległy przedawnieniu. Sam Kraska zapytany przez dziennikarkę o to, kim jest, odpowiada: - Człowiekiem, który był figurą w środowisku przestępczym, bo siedziałem za podwójne zabójstwo i chociaż nie ja naciskałem na spust, to honorowo wziąłem wyrok na klatę.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (45)
Arkadiusz Kraska wychodzi na wolność. Sąd Najwyższy wstrzymał wykonywanie kary dożywocia
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 26 razy 16

  Z tego co sam stwierdził pan Kraska, to taki "święty" nie był. A skoro wiedział kto pociągał za spust ale nie powiedział, bo postanowił honorowo wziąć to na klatę. To może teraz powinien dochodzić na drodze cywilnej odszkodowania, czy tez zadośćuczynienia, od faktycznego sprawcy? A podatnikom - czyli nam dać spokój, bo z naszego punktu widzenia stan się zgadzał, a co z różnica, który bandyta tę karę akurat odbywał?

 • wmc-33

  Oceniono 19 razy 15

  Dobrze, że chociaż gangstera wrobili, a nie zupełnie niewinnego człowieka z ulicy. Niestety, honor polskiej policji leży wciąż tam, gdzie leżał: w rynsztoku. To cud, że są policjanci, którzy z tym walczą.

 • izpz

  Oceniono 17 razy 13

  To w końcu był mafiozem czy nie był ? Bo z artykułu wynika raczej, że był, tyle że nie tym, co akurat tym razem strzelał. A nie jakimś bogu ducha winnym kozłem ofiarnym z ulicy.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 16 razy 10

  Osiemnaście lat? Interesująca regularność. Czy aby nie posadzono go, kiedy ministrem sprawiedliwości był Zimny Lechu Sankto Subito Co Go Zdradziecko W Smoleńsku Ubito, a jego zastępcą Zbignientij Zioberia?

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 4

  Honorowo wziął wyrok na klatę chociaż uważa sie za niewinnego, bywają i tacy.
  Czy ci policjanci jeszcze żyją, bo nie powinni?

 • wranek

  Oceniono 3 razy 3

  Porachunki mafijne? Znaczy, on tez, bandzior.
  Posiedział za innych bandziorów, którym sie upiekło.
  Musiał nieźle "zarabiac", bo rodzina, która zyła z bandyctwa stoi murem za nim.
  Ilu ludzi skrzywdził, okradł, pobił?

 • o4975957

  Oceniono 3 razy 3

  Czemu podwójnego mordercę wypuszczają ?? WTF ? Nie powinien być najpierw proces a potem wypuszczanie ? A co jak tą żonę swoją zamorduje jak wyjdzie ? Kto za to odpowie ? Gość już mówi że się nią "zajmie".

 • skoment

  Oceniono 2 razy 2

  No proszę bohater !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX