W adidasach wspinali się na Zawrat. Doszli do przełęczy i spadli ze sporej wysokości. Akcja TOPR

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w nocy z piątku na sobotę sprowadzili dwóch młodych turystów z Doliny Pięciu Stawów, którzy spadli z dużej wysokości w rejonie Zawratu - donosi RMF FM.
Zobacz wideo

24 i 28-latek z województwa pomorskiego wybrali się na Zawrat w adidasach. Do sportowych butów zamiast górskich raków przypięli "raczki", których używa się, by nie poślizgnąć się na chodniku.

Dramatyczna wędrówka do schroniska

Na znajdującej się na wysokości 2159 metrów n.p.m. przełęczy Zawrat mężczyźni byli dopiero około godziny 20:00. W ciemności zgubili szlak i w czasie zejścia spadli ze sporej wysokości.

Jeden z turystów miał poważne urazy głowy, drugi zaś głębokie rany nóg i uszkodzone stawy skokowe. W takim stanie po kilku godzinach zjawili się w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Jak mówili, nie mogli wcześniej wezwać pomocy, ponieważ nie mieli zasięgu. Ratownicy udzielili im pierwszej pomocy i przetransportowali do drogi prowadzącej do Morskiego Oka, skąd do szpitala zabrała ich karetka pogotowia.

TOPR-owcy zwracają uwagę, że w wyższych partiach Tatr wciąż panują zimowe, bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w wielu miejscach pokrywa lód, który jest zasypany świeżym śniegiem.

Zobacz wideo

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: