Toruń. "Chryja przed Radiem Maryja". Protestujący przyszli na "urodziny" do o. Rydzyka

W Toruniu po raz drugi odbyła się "Chryja przed Radiem Maryja" - protestujący w dniu urodzin o. Tadeusza Rydzyka pojawili się przy rozgłośni. Głoszone były hasła świeckiego państwa, a uczestnicy przygotowali się na tę okazję - przebierali się za redemptorystę, większość miała tęczowe elementy ubioru.
Zobacz wideo

3 maja to nie tylko święto Konstytucji - to także dzień urodzin o. Tadeusza Rydzyka, który skończył 74 lata. Z tej okazji, drugi rok z rzędu, zorganizowano "Chryję przed Radiem Maryja" przed siedzibą rozgłośni redemptorysty.

Dopiero 30 kwietnia stało się jasne, że demonstracja może się odbyć, ponieważ próbowano je zablokować. Wojewoda kujawsko-pomorski wydał bowiem studentom Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, założonej przez o. Rydzyka, pozwolenie na "cykliczne wydarzenie" w miejscu wskazanym przez organizatorów "Chryi". Według przepisów to ono miałoby pierwszeństwo, jednak sąd uznał inaczej i do protestu mogło dojść.

"Chryja przed Radiem Maryja" w Toruniu

3 maja więc, przed rozgłośnią, pojawiły się przedstawicielki Toruńskiego Strajku Kobiet, który odpowiadał za organizację protestu, a także inni demonstranci. Ludzie poprzebierani w tęczowe barwy nieśli m.in. obraz redemptorysty udekorowany kolorowymi kwiatami, niektórzy mieli maski o. Rydzyka lub posłanki PiS Anny Sobeckiej. Zresztą nieprzypadkowo - to Sobecka apelowała o zablokowanie "Chryi".

Protestujący mieli ze sobą też tęczową flagę, którą nieśli ulicami miasta. Wanda Nowicka, biorąca udział w akcji, obecnie związana z Wiosną Roberta Biedronia (startuje z jej list do Parlamentu Europejskiego), a w przeszłości wicemarszałkini Sejmu, tak podsumowała cały happening przed Radiem Maryja:

Wielki sukces, że udało się zrobić tę pokojową, a jakże słuszną demonstrację. Po to, byśmy mieli świeckie państwo, żeby wreszcie zmieniło się to, że tak ogromne fundusze, pieniądze publiczne, płyną do rozgłośni. To się musi skończyć, musimy w końcu stworzyć państwo świeckie.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (269)
Toruń. "Chryja przed Radiem Maryja". Demonstranci przebrani za o. Tadeusza Rydzyka i posłankę Annę Sobecką
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 59 razy 53

  Niech mi ktoś napisze ilu ludziom pomógł Rydzyk ,ile zakupił karetek ,ile wybudował hospicjum ,ilu bezdomnych wyciągnął z biedy ,ile pieniędzy dał na kosztowne operacje małych dzieci itd ? Pytam poważnie bo wszędzie tylko czytam ile mu dają a nigdzie nie mogę znaleźć ile on dał.

 • 1111pln

  Oceniono 36 razy 34

  Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie, niechętnie nastawione do hierarchii kościelnej, prorosyjskie, wcale nie nieżyczliwe PRL. Ma nadajnik na Uralu. W Rosji panuje wprawdzie bałagan, ale niektórych rzeczy pilnują tam jednak dosyć dobrze. Sytuacja jest rzeczywiście bardzo trudna, bo próby przekonywania elektoratu Radia Maryja są całkowicie skazane na porażkę. W jakiejś mierze został tu zrealizowany scenariusz Michnika. Chciał mieć taką prawicę. Na początku wmawiał nam, że tacy właśnie jesteśmy, a teraz ma już to naprawdę.

  Powiedział Pan kiedyś „ Dzisiaj Łubianka działa na prawicy”

  - Są dwa modele działalności rosyjskiej w Polsce. Pierwszy, peerelowski, całkowitego podporządkowania Moskwie: uzasadniany ideą postępu. Zresztą ten model miał swoje tradycje i przed 1917 rokiem w postaci słowianofilstwa, Górowskiego itp. Drugi wzorzec nazywam targowickim. Charakteryzuje go odwoływanie się do wartości tradycyjnych, katolickich, narodowych. Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyczną. Czyż Targowica nie była właśnie narodowa, katolicka, czyż nie pałała szacunkiem do polskiej przeszłości?”

  (Jarosław Kaczyński, Gazeta Polska 1998)

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 45 razy 33

  księża na Księżyc!
  suwerenna Polska to Polska wolna od wpływu zdemoralizowanego KLERU!

 • damtek

  Oceniono 38 razy 30

  Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.

  Pamiętajcie - Kościół nigdy nie był naszym sojusznikiem.
  DoxycyklinaPolska/twitter

 • tk101010

  Oceniono 29 razy 27

  Szczycą się złapaniem tego czy tamtego producenta nielegalnych faktur vat a w setkach milionów zł przelewa się na konto toruńskie czy tzw świątynię opatrzności pod przykrywką budowy muzeum. I bez krępacji tylko wzmianka w sejmie.

 • 11lech

  Oceniono 30 razy 26

  Zbieramy podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą Świeckie Państwo o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz likwidacji ich przywilejów finansowych. Pełna treść projektu na stronie kongresswieckosci. Dziękuję

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 32 razy 26

  Akurat taki pasujący cytat mi się nasunął. W sam raz opisuje tego Pana na toruńskich włościach :)
  "Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. NIKOGO TEŻ NA ZIEMI NIE NAZYWAJCIE WASZYM OJCEM; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą " Mt 23
  Dalsze fragmenty są równie ciekawe kiedy Jezus miesza z błotem faryzeuszy i uczonych w Piśmie. Warto otworzyć oczy :D

  Świeckie państwo, świecka szkoła a religia do kościoła!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX